Sukces Saaba oraz obawy Szwedów
Najważniejszą wiadomością w Szwecji dziś jest decyzja Brazylii o zakupieniu 36 samolotów bojowych typu Jas 39 Gripen NG. Wartość tego kontraktu, przygotowywanego od 10 lat, wynosi 4,5 miliarda dolarów.
Brazylia wchodzi do niewielkiej grupy państw dysponujących tymi maszynami. Są to, obok Szwecji, Tajlandia i Republika Południowej Afryki.
Również Szwajcaria wyrażała chęć zakupu Jas Gripenów. Jednak w tym kraju musi się jeszcze odbyć referendum powszechne. Nic więc nie jest jeszcze przesądzone. Czechy i Węgry natomiast nie kupiły, a wypożyczyły po 14 tych myśliwców.
Jak podkreśla się w Szwecji, dotychczasowej sprzedaży lub wypożyczenia 66 maszyn nie można nazwać eksportowym sukcesem. Może to jednak zmienić kontrakt brazylijski, który otwiera dla Jas Gripena rynek południowoamerykański.
Wraz z decyzją Brazylii rodzą się niepokoje wśród szwedzkich pracowników i firm wchodzących do grupy związanej z szwedzkimi magnatami przemysłowymi Wallenbergami. Są to obok producenta samolotu, koncernu zbrojeniowego Saab AB, znane również i w Polsce spółki m.in. Elektrolux, ABB, Ericsson, Husqvarna czy Stora Enso.
Wypożyczenie 14 maszyn przez Węgry wiązało się z przeniesieniem, w ramach offsetu, fabryki Elektroluxa. Oznacza to likwidację w Szwecji 500 miejsc pracy. Na razie nie wiadomo, jakie sumy, ile fabryk i stanowisk pracy trzeba będzie przenieść do Brazylii, by wywiązać się z offsetu za 36 samolotów.