Trwa ładowanie...

Susza w Polsce odbije się na cenach. Pietruszka może kosztować 18 zł za kg

- Jeśli do końca miesiąca nie spadną obfite deszcze, możemy spodziewać się drożyzny - mówi prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa, cytowana przez "Super Express". Najmocniej odbije się to na cen warzyw gruntowych.
Share
Najmocniej podskoczą ceny warzyw gruntowych. Pietruszka już jest bardzo droga.
Najmocniej podskoczą ceny warzyw gruntowych. Pietruszka już jest bardzo droga.Źródło: East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER
dwvlcla

Pietruszka z 15,50 za kg podskoczy do 18 zł, marchew z 3 zł na 3,60 zł, cebula z 3,70 zł na 4,20 zł - wylicza dziennik. Wszystko to scenariusz na wypadek przeciągającej się suszy,

Satysfakcjonujących opadów nie było w centrum i na północy Polski od początku wiosny. Rolnicy załamują ręce. - Jak żyję, nie widziałem takiej suszy. Ziemia jest wysuszona na pieprz - boleje cytowany przez "Super Express" gospodarz ze wsi Borki Wyrki. I dodaje, że żeby coś urosło, musiałoby lać przez kilka dni.

Oczywiście ziemię można nawadniać, lecz - jak zauważa Monika Skrzypczak z banku Paribas, oznacza to tak czy inaczej wyższe koszty. Warzywa gruntowe pójdą w górę nawet o 15-20 proc.

dwvlcla

Obejrzyj także: Rolnictwo. Ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczeń od suszy

Eksperci już wcześniej podnosili sprawę, a z każdym tygodniem sprawa robi się poważniejsza. - Z powodu suszy należy spodziewać się podwyżek cen żywności, które w marcu już i tak wzrosły o 2,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Wtedy m.in. za sprawą wzrostu cen paliw (7,3 proc. r/r), lecz także z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach i Wietnamie, co zwiększyło popyt na wieprzowinę z Polski. Teraz wzrost inflacji żywności może dodatkowo wzmocnić susza, co uderzy po kieszeniach przeciętnego Kowalskiego - wyjaśniają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego w "Tygodniku Gospodarczym".

Czytaj także: Podróbki w mrożonkach i na straganach. Zamiast pietruszki wciskają tańszy pasternak

- Zagrożenie suszą w Polsce jest poważne, monitorujemy sytuację – zapewnił w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Powiedział też, że jeżeli "problemy suszowe będą się utrwalały", Rada Ministrów podejmie decyzję o uruchomieniu środków pomocowych.

Sprawdź prognozę pogody na https://pogoda.wp.pl/

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwvlcla

Podziel się opinią

Share
dwvlcla
dwvlcla