Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?
Świadczenie postojowe. Jak szacuje rząd, nawet 2,2 mln osób samozatrudnionych i pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych będzie mogło ubiegać się o świadczenie. Jego wysokość została ustalona na 2080 zł brutto (1300 brutto w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej).
01.04.2020 14:27
Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?
Przypomnijmy na wstępie, że samo "świadczenie postojowe" stanowi formę jednorazowej wypłaty z tytułu "przestoju ekonomicznego w wyniku zagrożenia epidemicznego". Zapis wchodzi w skład ogłoszonego przez rząd pakietu rozwiązań dla gospodarki (tarcza antykryzysowa) w dobie pandemii koronawirusa. Świadczenie przysługuje osobom samozatrudnionym i pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych.
Żeby otrzymać świadczenie postojowe, trzeba złożyć specjalny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?
Wśród warunków uzyskania świadczenia podstawę stanowi wysokość przychodu potencjalnego świadczeniobiorcy w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe. Musi być ono co najmniej 15 proc. niższe od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym dany miesiąc i nie przewyższać 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Ponadto pracownicy zatrudnieni na tzw. śmieciówkach muszą przedstawić umowę podpisaną przed 1 lutego 2020 roku. Tym samym osoby, które zaczęły pracę na zleceniu od lutego, ale umowę podpisały na przykład 3. dnia miesiąca, o świadczeniu postojowym może zapomnieć. Jednocześnie przychód z tytułu wszystkich umów potencjalnego świadczeniobiorcy musi wynieść minimum 1300 zł brutto, czyli 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.