Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?
Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?
Przypomnijmy na wstępie, że samo "świadczenie postojowe" stanowi formę jednorazowej wypłaty z tytułu "przestoju ekonomicznego w wyniku zagrożenia epidemicznego". Zapis wchodzi w skład ogłoszonego przez rząd pakietu rozwiązań dla gospodarki (tarcza antykryzysowa) w dobie pandemii koronawirusa. Świadczenie przysługuje osobom samozatrudnionym i pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych.
Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy
Żeby otrzymać świadczenie postojowe, trzeba złożyć specjalny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?
Wśród warunków uzyskania świadczenia podstawę stanowi wysokość przychodu potencjalnego świadczeniobiorcy w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe. Musi być ono co najmniej 15 proc. niższe od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym dany miesiąc i nie przewyższać 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Ponadto pracownicy zatrudnieni na tzw. śmieciówkach muszą przedstawić umowę podpisaną przed 1 lutego 2020 roku. Tym samym osoby, które zaczęły pracę na zleceniu od lutego, ale umowę podpisały na przykład 3. dnia miesiąca, o świadczeniu postojowym może zapomnieć. Jednocześnie przychód z tytułu wszystkich umów potencjalnego świadczeniobiorcy musi wynieść minimum 1300 zł brutto, czyli 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.