Trwa ładowanie...

Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?

Świadczenie postojowe. Jak szacuje rząd, nawet 2,2 mln osób samozatrudnionych i pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych będzie mogło ubiegać się o świadczenie. Jego wysokość została ustalona na 2080 zł brutto (1300 brutto w przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą rozliczających się w formie karty podatkowej).

Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?Źródło: PAP, fot: Marcin Obara
d49tdm2
d49tdm2

Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?

Przypomnijmy na wstępie, że samo "świadczenie postojowe" stanowi formę jednorazowej wypłaty z tytułu "przestoju ekonomicznego w wyniku zagrożenia epidemicznego". Zapis wchodzi w skład ogłoszonego przez rząd pakietu rozwiązań dla gospodarki (tarcza antykryzysowa) w dobie pandemii koronawirusa. Świadczenie przysługuje osobom samozatrudnionym i pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych.

Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy

Żeby otrzymać świadczenie postojowe, trzeba złożyć specjalny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

d49tdm2

Świadczenie postojowe może objąć nawet 2,2 mln osób. Jakie warunki należy spełnić?

Wśród warunków uzyskania świadczenia podstawę stanowi wysokość przychodu potencjalnego świadczeniobiorcy w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe. Musi być ono co najmniej 15 proc. niższe od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym dany miesiąc i nie przewyższać 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Ponadto pracownicy zatrudnieni na tzw. śmieciówkach muszą przedstawić umowę podpisaną przed 1 lutego 2020 roku. Tym samym osoby, które zaczęły pracę na zleceniu od lutego, ale umowę podpisały na przykład 3. dnia miesiąca, o świadczeniu postojowym może zapomnieć. Jednocześnie przychód z tytułu wszystkich umów potencjalnego świadczeniobiorcy musi wynieść minimum 1300 zł brutto, czyli 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

d49tdm2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49tdm2