Trwa ładowanie...
wolne
07-04-2009 12:24

Święto Trzech Króli dniem wolnym?

Ponad 480 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim
projektem ustawy o przywróceniu 6 stycznia - w święto Trzech Króli
- dnia wolnego od pracy. Pod koniec przyszłego tygodnia projekt
ustawy ma trafić marszałka Sejmu.

Święto Trzech Króli dniem wolnym?
d16x32d
d16x32d

Ponad 480 tys. podpisów zebrano pod obywatelskim projektem ustawy o przywróceniu 6 stycznia - w święto Trzech Króli - dnia wolnego od pracy. Pod koniec przyszłego tygodnia projekt ustawy ma trafić marszałka Sejmu.

Jak poinformował we wtorek PAP inicjator akcji, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, "według deklaracji z terenu drugie tyle podpisów jest już w drodze".

Po raz pierwszy o projekcie ustawy było głośno na początku ub. roku. W Łodzi zawiązał się komitet inicjatywy ustawodawczej, a jego pełnomocnikiem został prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Przez kilka miesięcy zbierano podpisy. Pod projektem podpisało się ponad pół miliona osób.

W połowie października ub. roku Sejm w głosowaniu odrzucił ten projekt. Za przyjęciem wniosku PO o jego odrzucenie opowiedziało się wówczas 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 2.

d16x32d

Zaraz po głosowaniu Kropiwnicki zapowiedział ponowienie inicjatywy. Tym jednak razem inicjatorzy chcą zebrać pod projektem milion podpisów poparcia.

Na początku stycznia tego roku Kropiwnicki złożył w Sejmie projekt ustawy wraz z uzasadnieniem oraz 3,5 tysiąca podpisów popierających inicjatywę.

Po sprawdzeniu dokumentów przez marszałka Sejmu Komitet inicjatywy ustawodawczej projektu ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli dostał trzy miesiące na zebranie wymaganych co najmniej 100 tys. podpisów poparcia pod projektem, żeby mógł być on formalnie zgłoszony w Sejmie.

W zbieraniu podpisów uczestniczą m.in. NSZZ "Solidarność", Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Liga Krajowa, Wspólnota Samorządowa i Stowarzyszenie Polskich Chrześcijańskich Demokratów.

d16x32d

W pierwszych dniach marca z apelem do wiernych o jeszcze większe zaangażowanie w akcję zbierania podpisów zwrócił się arcybiskup, metropolita łódzki Władysław Ziółek.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, kościół katolicki obchodzi 6 stycznia. Kończy ono trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę.

Inicjatorzy projektu podkreślają, że Święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich i obecnie jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Przypominają także, że w Polsce do 1960 roku dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. Argumentowali, że Polska nie przoduje wśród krajów UE co do liczby dni wolnych od pracy w ciągu roku, lecz znajduje się pod tym względem na 12. miejscu.

d16x32d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16x32d