Trwa ładowanie...
d1iiuzk

System wspólnych zakupów gazu przez UE to korzystne rozwiązanie - premier

12.03. Warszawa (PAP) - System wspólnych zakupów gazu przez Unię Europejską byłby korzystnym rozwiązaniem - ocenił premier Donald Tusk. Dodał, że rozmowy w tej sprawie toczą się od...

Share
d1iiuzk

12.03. Warszawa (PAP) - System wspólnych zakupów gazu przez Unię Europejską byłby korzystnym rozwiązaniem - ocenił premier Donald Tusk. Dodał, że rozmowy w tej sprawie toczą się od pewnego czasu.

"Gdyby UE jako całość postanowiła, że kupujemy gaz i dopiero później go rozdzielamy, zgodnie z potrzebami poszczególnych państw, wtedy nikt nie mógłby lekceważyć klienta kupującego tak gigantyczną ilość gazu" - powiedział premier w programie I Polskiego Radia.

Dodał, że system wspólnych zakupów gazu jest od pewnego czasu omawiany.

d1iiuzk

Premier powtórzył, że dywersyfikacja dostaw i gazu i ropy w kraju spowodowała, że Polska nie musi ulegać żadnemu szantażowi.

"Polska pokazuje w ostatnich latach że uniezależnienie energetyczne, przynajmniej częściowe, przede wszystkim gazowe, jest możliwe, tylko trzeba umieć poświęcić krótkoterminowe interesy. I tak było w przypadku Polski, gdy inwestowaliśmy w gazoport w Świnoujściu i podpisywaliśmy wieloletni kontrakt gazowy z Katarem" - powiedział.

Dodał, że nie jesteśmy również uzależnieni od Rosji jeśli chodzi o ropę naftową.

"Dzięki terminalowi naftowemu w Gdańsku jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie, gdyby była taka potrzeba, przestawić się w całości na pracę na ropie naftowej, która może przypłynąć do nas morzem" - powiedział. (PAP)

morb/ jtt/

d1iiuzk

Podziel się opinią

Share
d1iiuzk
d1iiuzk