Trwa ładowanie...
d161jcp

Sytuacja w Polsce uprawnia do łagodzenia polit. pieniężnej - Chojna-Duch, RPP (aktl.)

...

Share
d161jcp

dochodzą kolejne wypowiedzi Chojny-Duch #

14.08. Warszawa (PAP) - Sytuacja w Polsce uprawnia Radę Polityki Pieniężnej do łagodzenia polityki pieniężnej - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

"Nadal uważam, że sytuacja w Polsce, jak i w USA uprawnia do pewnego łagodzenia polityki pieniężnej. Łagodzą politykę pieniężną główne banki centralne na świecie, więc i ta sytuacja będzie na pewno przedmiotem obrad i analizy na posiedzeniu wrześniowym RPP" - powiedziała Chojna-Duch w rozmowie z TVN CNBC.

Jej zdaniem obecnie istnieje szereg czynników, które skłaniają do obniżenia stóp procentowych.

d161jcp

"W strefie euro utrzymują się spadkowe tendencje rozwoju, na rynkach surowców i paliw na miejsce spadkowa tendencja cen" - przypomina Chojna-Duch.

"Na rynku polskim wskaźniki od czerwca pokazują słabnącą dynamikę rozwoju. Inflacja jest podwyższona, utrzymuje się na niskim poziomie presja popytowa, jest niski wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw, nadal problemy ma rynek pracy, bezrobocie jest ciągle na wysokim poziomie. Nie występuje spirala płacowo-cenowa" - dodaje.

To są argumenty podstawowe z rynku krajowego" - podkreśla

W ocenie członka RPP dane o inflacji w lipcu potwierdzają, że ma ona tendencję spadkową i na koniec roku może się obniżyć do około 3 proc. rdr.

d161jcp

"Jest to dobry wynik (inflacja za lipiec - PAP), wskaźnik jest niższy nawet od prognozy eksperckiej NBP. Podtrzymuję opinię, że inflacja ma i będzie kontynuowała tendencję spadkową, czyli w grudniu może wynieść nawet około 3 proc." - uważa Chojna-Duch.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 4,0 proc. w stosunku do lipca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,5 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 4,1 proc. rdr i spadły o 0,4 proc. mdm.(PAP)

bg/ osz/

d161jcp

Podziel się opinią

Share
d161jcp
d161jcp