Szczurek: na interpretację podatkową będziemy czekać o miesiąc krócej
Do dwóch skróci się w przyszłym roku czas oczekiwania na wiążącą interpretację podatkową - zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Teraz czeka się na nią trzy miesiące. Ministerstwo planuje też ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.
29.12.2014 | aktual.: 29.12.2014 17:33
Do dwóch miesięcy skróci się w przyszłym roku czas oczekiwania na wiążącą interpretację podatkową - zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Teraz czeka się na nią trzy miesiące. Ministerstwo planuje też ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.
Szczurek poinformował, że 1 stycznia resort zacznie wprowadzać zmiany organizacyjne w Krajowej Informacji Podatkowej (KIP). Ich celem jest m.in. znaczne skrócenie terminu wydawania wiążących interpretacji podatkowych.
- Dziś większość indywidualnych interpretacji podatkowych jest wydawana pod koniec ustawowego, trzymiesięcznego okresu. Chcemy, żeby podatnik otrzymywał ją w ciągu dwóch miesięcy - powiedział szef resortu finansów. Ministerstwo planuje, że pod koniec 2015 r. wszystkie interpretacje będą wydawane w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Szczurek dodał, że celem planowanych zmian jest także ujednolicenie wydawanych interpretacji.
- Chcemy eliminować przypadki, w których interpretacje dotyczące tych samych przepisów są różne - powiedział.
Wyjaśnił, że zamiarem MF jest konsolidacja struktur KIP - zostanie ona wyłączona z Izb Skarbowych i będzie podlegać bezpośrednio ministrowi finansów.
- Jestem pewien, że dzięki temu interpretacje podatkowe będą wydawane nie tylko szybciej, ale będą też jednolite dla wszystkich podatników, a jednocześnie bardziej przejrzyste - dodał.
Szczurek poinformował, że aby osiągnąć ten cel wzmocni kadrowo KIP. Na 2015 r. zaplanowano przeniesienie z urzędów skarbowych 175 osób.
- To nie znaczy, że o tyle osób więcej będzie pracowało w administracji podatkowej. To będą między innymi etaty odzyskane dzięki konsolidacji w administracji podatkowej. Chcemy, żeby urzędnicy w mniejszym stopniu zajmowali się realizacją zadań technicznych, a w większym służyli podatnikom - powiedział. MF zakłada, że biura KIP pozostaną poza Warszawą. - Tak jest taniej i lepiej dla pracowników. Dzięki temu niższym kosztem możemy osiągnąć efekt lepszy, niż koncentrując wszystko w stolicy - dodał.
Ministerstwo planuje, że w styczniu 84 osoby z urzędów skarbowych zostaną przesunięte do pracy w Krajowej Informacji Podatkowej (stanowiska pracy dla nich są już gotowe), a pozostałe 91 w lipcu przyszłego roku. MF planuje powołanie 1 stycznia 2015 r. nowego, szóstego biura Krajowej Informacji Podatkowej w Będzinie, które będzie także udzielało odpowiedzi przez e-maile. Resort przygotowuje się także do specjalizacji poszczególnych biur KIP. Biura w Lesznie i Płocku będą wydawać interpretacje dotyczące VAT; biuro z Torunia i Piotrkowa Trybunalskiego - PIT; z Bielska Białej - m.in. akcyzy i CIT; biuro z Będzina będzie m.in. wspierać infolinię i budować tzw. bazę wiedzy podatkowej.
Specjalizacja biur pozwoli wyeliminować sytuacje, w których poszczególne biura wydają sprzeczne interpretacje. Będzie się to jednak wiązało z koniecznością przekwalifikowania pracowników. Dlatego resort finansów planuje zakończenie procesu specjalizacji biur KIP na 2019 r.