Szczyt G20 otwiera się w Waszyngtonie
Przywódcy krajów grupy G20
zebrali się w Waszyngtonie, gdzie w
sobotę rozpoczynają obrady poświęcone światowemu kryzysowi
finansowemu.
- Podzielamy determinację, aby rozwiązać problemy, które doprowadziły do tego chaosu - powiedział prezydent USA George W. Bush podczas uroczystej, rozpoczynającej dwudniowe spotkanie.
Celem szczytu jest porozumienie się w sprawie "mapy drogowej" dla przyszłych reform, które mają uzdrowić globalne rynki finansowe.
Plan takich działań, z zarysowanymi konkretnymi propozycjami ma znaleźć się w komunikacie wydanym na zakończenie spotkania - pisze agencja Reutera, powołując się na źródła z krajów europejskich.
Komunikat ma też wzywać do silniejszej współpracy międzynarodowej w celu monitorowania rynków oraz do większej czujności wobec ryzykownych trendów inwestycyjnych.
W sobotę trwać będzie praca w grupach roboczych oraz wspólne rozmowy przywódców państw grupy G20 i ministrów finansów. Tematem dyskusji będzie też kolejny szczyt, który może się odbyć w marcu lub kwietniu - już za kadencji nowego prezydenta USA.
W szczycie biorą udział przywódcy państw G8 (USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch i Japonii oraz Rosji) oraz rozwijających się potęg gospodarczych, a także Holandii i Hiszpanii, reprezentujących Unię Europejską.