Trwa ładowanie...
d3oput5

Szef BBN złożył życzenia żołnierzom PKW Afganistan (komunikat)

...

d3oput5
d3oput5

17.12. Warszawa - BBN informuje:

Szef BBN minister Stanisław Koziej, podczas wizyty w Dowództwie Operacyjnym SZ, za pośrednictwem tele-mostu połączył się z żołnierzami i pracownikami XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Rozmowa była okazją do złożenia bożonarodzeniowych życzeń oraz zapoznania ze stanem bezpieczeństwa w Afganistanie i postępami w realizacji planu zakończenia misji w tym kraju w przyszłym roku.

Podczas spotkania szef BBN wysłuchał meldunku dowódcy XIV zmiany PKW w Afganistanie gen. bryg. Cezarego Podlasińskiego oraz wystąpienia szefa sztabu Dowództwa Operacyjnego SZ gen. dyw. Jerzego Michałowskiego. W spotkaniu uczestniczyła kierownicza kadra Dowództwa Operacyjnego SZ.

XIV zmiana PKW Afganistan liczy 1 000 żołnierzy i pracowników. Jest to najmniejsza zmiana od czasu przejęcia przez Polskę odpowiedzialności za prowincję Ghazni. Główny komponent bojowy XIV zmiany PKW tworzą żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa. Są oni wspierani przez żołnierzy wojsk specjalnych oraz żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, 10. Brygady Logistycznej w Opolu, 9. pułku rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 4. pułku chemicznego z Brodnicy, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1. Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy oraz żandarmów z Mińska Mazowieckiego.

d3oput5

Do najważniejszych zadań PKW Afganistan należy: doradzanie i wspieranie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, wsparcie władz lokalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w prowincji Ghazni, kontynuowanie przemieszczenia sił i środków, będących na wyposażeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie do kraju.

Dowódca XIV zmiany PKW Afganistan gen. bryg. Cezary Podlasiński przygotował odpowiednie plany ochrony i obrony bazy przy zmniejszonym kontyngencie oraz objął szkoleniem w tym zakresie cały stan osobowy zmiany. Po zamknięciu wszystkich baz amerykańskich w prowincji Ghazni na południowym-wschodzie Afganistanu na początku 2014 r., nasza baza będzie jedynym obiektem w tym rejonie. XIV zmiana do końca kwietnia 2014 r. zakończy swoją działalność operacyjną w prowincji Ghazni.

Polska wycofa pododdziały bojowe z Afganistanu zgodnie z planem do końca 2014 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d3oput5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oput5