Trwa ładowanie...

Szef Gazpromu: Pierwszy gaz przez Nord Stream popłynie 8 listopada

Gazociąg Północny (Nord Stream), który przez Morze Bałtyckie bezpośrednio łączy Rosję z Niemcami, zostanie oddany do użytku 8 listopada - ogłosił w poniedziałek prezes Gazpromu Aleksiej Miller podczas spotkania z premierem Władimirem Putinem.

Share
Szef Gazpromu: Pierwszy gaz przez Nord Stream popłynie 8 listopadaŹródło: AFP
d2dxqms

- Budowa pierwszej nitki została zakończona. Trwają przygotowania do jej uruchomienia. Rura wypełniana jest gazem - oświadczył Miller. - Mogę już podać dokładną datę oddania gazociągu do użytku. Nastąpi to 8 listopada 2011 roku - dodał.

Szef Gazpromu przekazał także, iż koncern gotów jest rozważyć budowę - jak to ujął - dodatkowych nitek magistrali w wytyczonym korytarzu z uwzględnieniem wzrostu zapotrzebowania na gaz w Europie.

Na początku września, inicjując operację napełniania gazem Nord Streamu, Putin informował już, że oficjalne uruchomienie gazociągu nastąpi w listopadzie na terytorium Niemiec i że w uroczystości tej weźmie udział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

d2dxqms

Budowa liczącego 1224 km morskiego odcinka Nord Stream ruszyła 9 kwietnia 2010 roku. W sierpniu został on połączony z sieciami przesyłu gazu w Niemczech i Rosji. Do pierwszej z tych sieci bałtycką magistralę podłączono przez gazociąg OPAL, a symboliczny spaw wykonano w miejscowości Lubmin koło Greifswaldu, w pobliżu granicy z Polską. Wcześniej w zatoce Portowaja koło Wyborga bałtycką magistralę połączono z gazociągiem biegnącym z tego miasta do odległego o 900 km Griazowca.

Nord Stream będą tworzyć dwie nitki o przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Budowa drugiej nitki już się rozpoczęła. Jak dotąd ułożono 640 km. Do użytku ma być oddana w końcu 2012 roku.

W lipcu premier Rosji nie wykluczył zbudowania trzeciej nitki Nord Stream. Gazprom potwierdził wówczas, że jest to rozważane, jednak nie ujawnił żadnych szczegółów.

Gazociąg Północny zaczyna się od tłoczni Portowaja koło Wyborga, a kończy w okolicach Greifswaldu. Rura przebiega przez wody terytorialne bądź wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec.

d2dxqms

Początkowo źródłem gazu dla Nord Streamu będzie złoże Jużno-Russkoje, na Syberii Zachodniej. Później gazociągiem ma być tłoczony surowiec z gigantycznego złoża Sztokman (ponad 3,6 bln metrów sześciennych) na Morzu Barentsa.

Gazociąg OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungs-Leitung) jest wspólnym projektem dwóch niemieckich koncernów: Wingas (80 proc.) i E.ON Ruhrgas (20 proc.). Rurę oddano do użytku w lipcu. Liczy 470 km i biegnie wzdłuż granicy z Polską do granicy z Czechami, gdzie łączy się z systemem przesyłu gazu tego kraju. W ten sposób gaz z Nord Stream można będzie również dostarczać do Czech, a stamtąd - do Polski i na Słowację.

Gazprom podpisał już kontrakty na dostawy surowca z Gazociągu Północnego dla odbiorców w Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Z Moskwy Jerzy Malczyk

d2dxqms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dxqms
d2dxqms