Sześciuset doradców w placówkach ZUS od 1 lipca. Wyliczą ci emeryturę
Prawie sześciuset doradców emerytalnych w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie udzielało informacji dotyczących przechodzenia na emeryturę i tego, jak zmieni się jej wysokość, jeśli uprawnieni do niej będą pracować jeszcze przez kolejne miesiące.
ZUS przygotowuje się w ten sposób do wchodzącego w życie 1 października obniżonego wieku emerytalnego. Kobiety uzyskają prawa emerytalne w wieku 60 lat, a mężczyźni - 65 lat.
Zakład przeprowadził w maju pilotaż takiej pomocy - w dwóch oddziałach w kraju - w Zabrzu i II oddziale ZUS w Warszawie pracowało 20 doradców, którzy spotkali się z ponad 6,2 tys. osób. W obu oddziałach, pomimo zakończenia pilotażu, doradcy pozostaną do dyspozycji w czerwcu.
Doradcy wyjaśniają przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość ich świadczenia, wyliczają w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej.
W tych dwu oddziałach za pomocą kalkulatora emerytalnego blisko 3 tys. osób dowiedziało się, jaka może być ich przyszła emerytura i o ile wzrośnie, jeśli ze swojego prawa do emerytury nie skorzystają od razu.
23 proc. ankietowanych, którzy skorzystali z porad w tych dwóch oddziałach, wskazało, że wyliczenie prognozowanej kwoty emerytury wpłynie na ich decyzję o przejściu na emeryturę w kolejnych latach.
Według obliczeń ZUS w ostatnim kwartale 2017 r. ok. 331 tys. osób więcej, niż zwykle uzyska prawo do emerytury. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wynikające z obniżenia wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.
ZUS przypomina, że z kalkulatora emerytalnego można też skorzystać samodzielnie przez internet na stronach Zakładu i przez własne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przez konto na PUE można też będzie umówić termin wizyty u doradcy w oddziale.