Szkic walutowy
Okres między świętami a nowym rokiem to przeważnie czas niskiej aktywności inwestorów na rynkach finansowych
: po kilkudniowej przerwie rynek Japoński co prawda działa dziś, lecz od jutra Japonia świętuje nowy rok i wraca do pracy dopiero 4 stycznia, a Wielka Brytania dziś świętuje Boxing Day – przesunięty, ponieważ 26 grudnia wypadł w weekend.
Podobnie jak przed świętami, aktywność na rynku walutowym powinna być ograniczona, a kursy powinny zachowywać się stosunkowo stabilnie.
Najważniejsze wiadomości makroekonomicznie dnia dzisiejszego już za nami – nocą opublikowano dane z gospodarki japońskiej. Sprzedaż detaliczna w kraju kwitnącej wiśni była w listopadzie 2009 roku o 1% niższa, niż w listopadzie 2008, zaś produkcja przemysłowa – o 3,9% niższa. Jeszcze przed miesiącem (w danych z października) roczny spadek produkcji przemysłowej wynosił 15,1%. To właśnie listopad 2008 roku był momentem najbardziej gwałtownego załamania produkcji i odczyt rocznej dynamiki produkcji na poziomie -3,9% jest skutkiem porównania bieżącego poziomu produkcji z danymi z okresu jej załamania – mamy do czynienia z efektem bazy.
Najważniejszym dla światowej gospodarki wydarzeniem przed świętami było przyjęcie przez Kongres ustawy o reformie systemu opieki zdrowotnej w USA. Podobne propozycje przyjęła Izba Reprezentantów i w ciągu najbliższych kilku tygodni będą mieć miejsce uzgodnienia między obydwoma izbami i ponowny proces akceptacji nowego prawa. Nowa ustawa przewiduje, że powiększy się liczba osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym (o 30 mln, do 94% społeczeństwa), że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły odmówić ubezpieczenia pacjentom już chorym, oraz że nie będą mogły odmówić świadczeń z powodu chorób przewlekłych. Ustawa zakłada także powołanie państwowej agencji ubezpieczenia zdrowotnego, która miałaby konkurować z prywatnymi firmami ubezpieczeniowymi. Poza tym przewiduje się zmianę części systemu rozliczeń w taki sposób, aby szpitale bardziej oszczędnie gospodarowały środkami ubezpieczycieli. Ustawa będzie miała znaczny wpływ na wielkość wydatków z budżetu federalnego w najbliższych latach. Według szacunków Congressional
Budget Office ma ona przynieść 132 mld USD oszczędności w ciągu najbliższych 10 lat. Wydatki na opiekę zdrowotną w USA sięgają 2 500 mld USD w ciągu roku.
W ciągu czterech ostatnich dni 2009 roku spodziewamy się nieznacznego umocnienia złotego w stosunku do euro oraz utrzymania się kursu EURUSD w przedziale 1,4350-1,4450. Dopiero po nowym roku spodziewamy się deprecjacji USD w stosunku do EUR, ponieważ duża część aktywności na rynku walutowym w okresie przedświątecznym była związana z zamykaniem przez inwestorów krótkich pozycji w USD, aby na przełomie roku, w momencie sporządzania bilansu, instytucje finansowe mogły wykazać się posiadaniem większych zasobów gotówkowych oraz mniej ryzykownymi pozycjami.