Trwa ładowanie...

Szkodliwość "szarej strefy"

Zatrudnianie pracowników bez umowy to element nieuczciwej konkurencji wśród samych przedsiębiorców, szkodliwej zarówno dla państwa, jak i tych pracodawców, którzy dają legalną pracę - uważa Konfederacja Pracodawców Prywatnych.

Szkodliwość "szarej strefy"Źródło: WP.PL
d24too1
d24too1

W dłuższej perspektywie istnienie "szarej strefy" negatywnie odbija się na sytuacji samych pracowników, którzy mogą być pozbawieni swoich podstawowych praw do wynagrodzenia czy emerytury.

W opinii ekspertów KPP, jest kilka powodów istnienia "szarej strefy". Na pierwszym miejscu są powody ekonomiczne związane z sytuacją na rynku pracy: wysokim bezrobociem, niedopasowaniem tego rynku do potrzeb gospodarki, rosnącymi kosztami pracy, w tym przede wszystkim obciążeniami parapodatkowymi. Dużym utrudnieniem są również niespójne regulacje prawne dotyczące rynku pracy.

Dodatkowo - jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, aż 37 procent badanych nie widzi nic złego w świadczeniu pracy bez umowy, co świadczy o dużym przyzwoleniu społeczny dla istnienia "szarej strefy".

Aby zmniejszać zjawisko "szarej strefy", należy wykorzystać bodźce ekonomiczne. Kraje na dorobku, takie jak Polska, nie powinny stosować wysokich obciążeń fiskalnych - uważają eksperci KPP.

d24too1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24too1