Trwa ładowanie...

Szkolne podręczniki rekordowo drogie

Kiedy rząd obiecał darmowe podręczniki dla pierwszoklasistów, wydawcy wieszczyli poważne kłopoty finansowe, a być może nawet upadek części branży, pisze "Dziennik Zachodni".

Share
Szkolne podręczniki rekordowo drogieŹródło: Fotolia
dppp1h5

O plajtach nie słyszeliśmy, natomiast wystarczy obdzwonić kilka księgarń, by usłyszeć, że szkolne podręczniki dla pozostałych klas w tym roku podrożały wyjątkowo mocno, twierdzi gazeta.

- Są takie wydawnictwa, które podniosły ceny nawet o 10 proc. - mówi Lidia Birecka, właścicielka księgarni w Katowicach. Jak dodaje, za komplet podręczników do trzeciej klasy podstawówki trzeba obecnie zapłacić ok. 348 zł. Zestaw książek i ćwiczeń do pierwszej klasy gimnazjum kosztuje 413 zł. Cena sprzed roku? Ok. 350 zł. - Ceny ustalają wydawnictwa - mówią w księgarni.

Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się Jarosław Matuszewski, przewodniczący sekcji wydawców edukacyjnych Polskiej Izby Książki. - Dynamika wzrostu cen podręczników jest zbliżona do poziomu z ub. roku i wynosi średnio ok. 2,5 proc. Zmiana cen wynika przede wszystkim ze wzrostu kosztów produkcji, a nie próby odbicia sobie strat spowodowanych podręcznikowymi eksperymentami MEN - zapewnia rozmówca gazety. Przyznaje jednak, że słyszał o tym, co się obecnie dzieje na rynku. - Rozpoczął się niepohamowany wzrost cen podręczników, ale to nie wydawcy za niego odpowiadają. My nie mamy wpływu na ceny detaliczne. O nich decyduje już wyłącznie sprzedawca - przekonuje Matuszewski.

dppp1h5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dppp1h5
dppp1h5