Szukali metanu, znaleźli wodór. Największe złoże świata?
W Lotaryngii we Francji odkryto złoża białego wodoru. Zdaniem naukowców z miejscowego uniwersytetu mogą to być największe złoża tego paliwa na świecie - informuje serwis biznes.interia.pl, powołując się na francuską gazetę "Le Point".
We francuskiej Lotaryngii geolodzy szukali metanu, aby oszacować, czy lokalna produkcja jest możliwa. Jednak zamiast tego na głębokości ponad kilometra pod ziemią znaleźli biały wodór, który może być niskoemisyjnym paliwem. Według pierwszych szacunków złoże może zawierać 46 mln ton gazu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Łamanie reguł się mści". Ekspert mówi, co będzie z cenami paliw po wyborach
"Niemal nieskończone zasoby"?
Wodór biały uważany jest za najcenniejszy z wszystkich rodzajów gazów. Występuje w przyrodzie w czystej postaci, nie wymaga przetwarzania i jest gotowy do użycia od razu. Może być wykorzystywany do produkcji prądu, ciepła, paliw - podaje biznes.interia.pl.
"To potencjalne złoże białego wodoru, dostępne bezpośrednio, ma zatem tę ogromną zaletę, że nie wymaga wytwarzania dodatkowej energii z innych gazów lub cząsteczek. Budzi to także nasz entuzjazm, gdyż hipoteza, za którą dzisiaj się opowiadamy, wskazuje na obecność białego wodoru w podglebiu Lotaryngii. Sugeruje niemal nieskończone zasoby tego gazu" - podsumowali odkrycie naukowcy z Uniwersytetu Lotaryngii.
Potrzebne dalsze badania
W Folschviller i okolicach zostaną przeprowadzone kolejne odwierty na głębokość 3 kilometrów. "Chcemy wykazać, że im głębiej, tym stężenie wodoru rośnie" - wyjaśniają eksperci.
Jeśli stężenie wodoru będzie rosło wraz ze wzrostem głębokości, mogą być to największe złoża tego gazu na świecie. Badania wodoru mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2024 r. i trwać maksymalnie od 3 do 4 lat.