Trwa ładowanie...

Szwajcaria i Austria zamroziły aktywa Ukraińców, w tym Janukowycza

Szwajcaria zamroziła w piątek w południe aktywa 20 obywateli Ukrainy, w tym odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i jego syna Ołeksandra. Również władze Austrii poinformowały, że zamroziły 18 Ukraińcom fundusze ulokowane w austriackich bankach.

Szwajcaria i Austria zamroziły aktywa Ukraińców, w tym JanukowyczaŹródło: Fotolia, fot: styleuneed
dl3qovj
dl3qovj

Z ostatnich doniesień wynika, że również Liechtenstein zamrozi aktywa członków byłego rządu ukraińskiego - poinformowały w piątek źródła rządowe w księstwie.

Szwajcarski rząd nakazał zamrożenie kont bankowych i innych aktywów majątkowych 20 Ukraińcom, w tym prezydentowi Janukowyczowi i jego synowi Ołeksandrowi - poinformował w piątek rządowy regulator rynków finansowych (FINMA).

Szwajcarski rząd opublikował na swej stronie internetowej listę osób objętych tym nakazem; wśród nich znaleźli się były p.o. premiera Ukrainy Serhij Arbuzow, b. premier Mykoła Azarow, b. szef administracji prezydenckiej Andrij Klujew, b. prokurator generalny Wiktor Pszonka i b. minister energetyki Eduard Stawycki.

Jak sprecyzował FINMA, decyzję o zamrożeniu aktywów szwajcarski rząd podjął w środę i weszła ona w życie w piątek w południe.

dl3qovj

Austriackie MSZ poinformowało w piątek, że na wniosek władz w Kijowie władze Austrii zamroziły 18 Ukraińcom fundusze ulokowane w austriackich bankach. Nie ujawniono nazwisk osób, których aktywa zamrożono, ale są one podejrzane o łamanie praw człowieka i korupcję.

Władze w Wiedniu tłumaczyły, że chcą "podjąć tymczasowy środek zabezpieczenia do czasu wejścia w życie działań UE".

20 lutego Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i zamrozić aktywa osób winnych użycia siły i łamania praw człowieka na Ukrainie oraz objąć ten kraj zakazem dostaw sprzętu, który może zostać wykorzystany do represji. Według unijnych źródeł dyplomatycznych, UE kończy prace nad szczegółami sankcji; na liście osób objętych sankcjami znajdzie się kilka nazwisk, prawdopodobnie także prezydent Janukowycz.

dl3qovj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl3qovj