Trwa ładowanie...
kredyt

Szwajcarski rząd wesprze finansowo sektor bankowy

Ministerstwo finansów Szwajcarii poinformowało, że trapiony skutkami kryzysu kredytowego największy szwajcarski bank prywatny UBS otrzyma od państwa wsparcie finansowe w kwocie 6 mld franków (5,3 mld dolarów).
Share
Szwajcarski rząd wesprze finansowo sektor bankowy
Źródło: Jupiterimages
d1jr1hc

Ministerstwo podało ponadto, iż drugi największy krajowy bank prywatny Credit Suisse również musiał dokonać podwyższenia swego kapitału, ale na razie nie zamierza wykorzystywać w tym celu funduszy publicznych.

Akcję zasilania banków komercyjnych środkami budżetowymi podjęły wcześniej w tym tygodniu Stany Zjednoczone i największe państwa Unii Europejskiej. Zakłada się, iż napływ gotówki zachęci banki do udzielania pożyczek sobie nawzajem i w ten sposób rozluźni dotkliwą dla gospodarki blokadę rynku kredytowego.

Ministerstwo finansów Szwajcarii zadeklarowało również konieczność podwyższenia limitu ochrony wkładów bankowych, który wynosi obecnie 30 tys. franków (26,4 tys. dolarów). Konkretnych propozycji w tej sprawie jednak nie podało. Zwiększenie limitu wymaga odpowiedniej decyzji parlamentu.

Polecamy: » Bieżące notowania indeksów ze świata » Najnowsze wiadomości z kraju i ze świata » Wszystko o banku, który Cię interesuje

d1jr1hc

Jak poinformował UBS, jego kapitał wzrośnie o 6 mld franków dzięki nabyciu przez państwo obligacji wzajemnych, podlegających przymusowej wymianie na akcje (mandatory convertible notes - MCN). Jednocześnie na mocy porozumienia z centralnym Szwajcarskim Bankiem Narodowym (SNB) znajdujące się w portfelu UBS "niepłynne papiery wartościowe" o wolumenie do 60 mld franków zostaną przekazane odrębnej spółce celowej.

"Dzięki tej transakcji UBS może ograniczyć potencjalne przyszłe straty z tych wartości majątkowych, zapewnić ich długoterminowe refinansowanie, zmniejszyć swe obciążone ryzykiem aktywa oraz materialnie odciążyć od ryzyka swój bilans. Transakcja pozwala SNB i akcjonariuszom UBS uczestniczyć w potencjalnym zysku z likwidacji wspomnianych wartości majątkowych, gdy udzielony przez SNB kredyt zostanie całkowicie spłacony" - głosi komunikat SNB.

Wpływy z emisji MCN przeznaczy się na udział kapitałowy UBS w spółce celowej, który może sięgnąć 6 mld franków. Bank centralny sfinansuje przejęte przez spółkę problemowe aktywa pożyczką do kwoty maksymalnie 54 mld franków. SNB dysponować będzie w spółce pełnym prawem własności i kontroli.

Jak poinformował w czwartek Credit Suisse, jego kapitał został zwiększony o około 10 mld franków (8,8 mld dolarów) dzięki działaniom kilku znacznych inwestorów, w tym będącego już udziałowcem banku państwowego funduszu inwestycyjnego Kataru.

Credit Suisse podał również, że za trzeci kwartał br. spodziewa się straty netto około 1,3 mld franków (1,2 mld dolarów) w następstwie redukcji księgowej wartości aktywów o 2,4 mld franków (2,1 mld dolarów) oraz "skrajnie niekorzystnych warunków rynkowych we wrześniu". (PAP)

d1jr1hc

Podziel się opinią

Share
d1jr1hc
d1jr1hc