Trwa ładowanie...
przelewy

Szybko rośnie liczba przelewów w euro. Najwięcej transakcji z Niemcami

Prawie 6,9 miliona przelewów rozliczanych w euro wymienili Polacy z Niemcami w 2015 roku.

Share
Szybko rośnie liczba przelewów w euro. Najwięcej transakcji z Niemcami
Źródło: Fotolia, fot: Eyegelb
d3nuq0j

Prawie 6,9 miliona przelewów rozliczanych w euro wymienili Polacy z Niemcami w 2015 roku. Ich łączna wartość przekroczyła 32 miliardy euro.

Takie informacje podaje Krajowa Izba Rozliczeniowa, która odpowiada za system przelewów Euro Elixir. Według danych transakcje z Niemcami stanowią aż 37 procent wszystkich operacji zrealizowanych w ubiegłym roku w tym systemie.

- Niemcy to kraj o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki - mówi Michał Szymański, wiceprezes KIR. - Tylko w ubiegłym roku obroty handlowe pomiędzy naszymi państwami wyniosły 88,5 miliarda euro. Znacząca część rozliczeń w ramach tej wymiany handlowej realizowana jest z wykorzystaniem systemu Euro Elixir - dodaje.

Według informacji KIR na drugim miejscu pod względem liczby rozliczeń znalazła się Holandia z wynikiem 3,2 miliona przelewów na kwotę 6,6 miliarda euro. Na kolejnych miejscach znalazły się Francja, z którą wymieniliśmy niespełna 860 tysięcy przelewów o wartości przeszło pięciu miliardów euro oraz Włochy - 594 tysiące przelewów również na ponad pięć miliardów euro.

d3nuq0j

Co ciekawe, w ubiegłym roku dużym powodzeniem cieszyły się także przelewy w euro realizowane pomiędzy nadawcami i odbiorcami w Polsce. Pomiędzy bankami prowadzącymi działalność w kraju wykonano w ubiegłym roku prawie 1,5 miliona przelewów na kwotę prawie 11 miliardów euro. Tymczasem jeszcze w 2011 roku było to 431 tysięcy transakcji o wartości 4,8 miliarda euro. Euro Elixir to część Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatności (SEPA), został uruchomiony przez KIR w marcu 2005 roku. Od początku funkcjonowania systemu do marca 2016 roku zostało w nim rozliczonych blisko 87,8 miliona transakcji, których wartość wyniosła prawie 469 miliardów euro.

d3nuq0j

Podziel się opinią

Share
d3nuq0j
d3nuq0j