USA straciły biliony dolarów. Rosja się bogaci. Jak to możliwe?
Pomimo wojny Rosja wzbogaciła się w ubiegłym roku o 600 mld dol, a liczba milionerów i osób o bardzo wysokim dochodzie ciągle rośnie. Tymczasem Stany Zjednoczone i Europa straciły majątek warty biliony dolarów - wynika z raportu szwajcarskiego banku UBS.
17.08.2023 | aktual.: 18.08.2023 08:15
Liczba rosyjskich milionerów wzrosła o około 56 tys., do 408 tys. w 2022 r., a liczba bardzo zamożnych osób, posiadających ponad 50 mln dol., wzrosła o prawie 4,5 tys.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stany Zjednoczone zubożeją
W przeciwieństwie do Rosji Stany Zjednoczone zubożały w tym samym roku o 5,9 bln dol. Majątek całej Ameryki Północnej i Europy łącznie zmalał o 10,9 bln dolarów.
Z końcem 2022 r. w USA było również o jeden milion mniej milionerów, choć w Stanach nadal mieszka 50 proc. światowej populacji o bardzo wysokich dochodach.
Sankcje nie zatrzymały Rosjan
Wzrost bogactwa Rosji nastąpił pomimo jej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., która doprowadziła do nałożenia przez Zachód sankcji na Kreml. Rosja to jeden z nielicznych krajów, które wzbogaciły się w 2022 r.
Jednym z czynników wzrostu bogactwa mogą być rosnące ceny ropy naftowej. Eksport tego surowca jest kluczowym motorem gospodarczym Rosji.
Meksyk, Indie i Brazylia również znacznie się wzbogaciły w 2022 r. - wynika z raportu UBS, podczas gdy najwięcej straciły Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Kanada i Australia.
Gdzie mieszka najwięcej milionerów?
Według raportu "Global Wealth Report 2023" 22,710 tys. milionerów mieszka w Stanach Zjednoczonych, w Chinach natomiast 6,231 tys. Na kolejnych miejscach znalazły się: Francja, Japonia i Niemcy.
Najbogatszymi ludźmi na świecie są mieszkańcy Belgii. Połowa dorosłych Belgów posiada majątek o wartości ponad 228 tys. euro. Na drugim miejscu jednego z najważniejszych raportów na temat bogactwa na świecie znaleźli się Australijczycy, a na trzecim mieszkańcy Hongkongu.