Tak oszukują na twarogu
Piękne opakowanie z malowniczą łąką, krową na etykiecie i napisem wiejski twaróg. To wystarcza, żebyśmy pomyśleli, że mamy do czynienia z tradycyjnym i zdrowym produktem. Producenci wiedzą, co robią - przeciętny klient "kupuje" bowiem oczami. Wybiera to, co ma ładne opakowanie. W ten sposób zamiast dobrej jakości twarogu, płacimy często za niesmaczną i napompowaną wodą pulpę.
20.03.2012 | aktual.: 20.03.2012 07:28
Wszyscy wiemy, że biały ser jest bardzo zdrowy. Zawarty w nim wapń jest najważniejszym składnikiem kości. – Twaróg zapobiega otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu miażdżycy i nowotworom – potwierdza prof. Grażyna Cichosz z Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Problemem jest jednak cena. Mleko w ostatnich latach zdrożało prawie o 70 procent, a wraz z nim także twaróg. Kilogram dobrego białego sera kosztuje w sklepie prawie 30 złotych, czyli tyle, co dobra wędlina.
Dlatego niektórzy producenci w pogoni za zyskiem przestali dbać o jakość.
Dodają do twarogu wodę, napowietrzają go albo pompują serwatkę. Klient, który zdejmuje z półki nieprzezroczyste, kolorowe opakowanie, nawet nie wie, co kupuje. Dopiero w domu okazuje się, że na talerzu zamiast pysznego białego serka ląduje wyrób „twarogopodobny”. Prawie nie ma w wapnia, białka, witamin i drogocennych kwasów.
Jak nie dać się naciąć? Przede wszystkim czytać, co jest napisane na opakowaniu. – Należy wybierać produkty o możliwie największej zawartości białka – radzi prof. Cichosz.
- Witaminy A, D3 i E, które są w białym serze, są bardzo ważne dla wzroku, zębów i kości. Opóźniają też starzenie - mówi Profesor Grażyna Cichosz z Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie.
Dlaczego warto jeść twaróg
- Witaminy i kwas foliowy – twaróg zawiera witaminy A, D3, E, B2, B6 i B12, które wpływają na nasz wzrok, stan kości i zębów oraz istotnie zapobiegają miażdżycy i opóźniają procesy starzenia.
- Wapń – Reguluje procesy trawienia i jest głównym budulcem kości. Zapobiega też powstawaniu otyłości, cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy oraz nowotworów – zwłaszcza przewodu pokarmowego. • Tłuszcz mlekowy – Chroni wątrobę ograniczając syntezę cholesterolu i trójglicerydów, przez co zapobiega ciężkim nowotworom przewodu pokarmowego. • Białko – Zawarte w nim peptydy regulują wydzielanie insuliny, stymulującej układ immunologiczny. Białko mleczne jest składnikiem niezbędnym do budowy mózgu u dzieci.