Tańsza kawa, wołowina i banany. Po 20 latach zawarli umowę handlową
Lepiej późno niż wcale. Tak można podsumować trwające dwie dekady rozmowy pomiędzy przedstawicielami Unii Europejskiej, a krajów z Ameryki Południowej. W efekcie dotrze do nas więcej produktów z tej części świata, a niektóre będą tańsze.
- To jeden z najważniejszych kontraktów handlowych wszechczasów – napisał na Twitterze brazylijski prezydent Jair Bolsonaro. Umowa była negocjowana od 1999 r. pomiędzy UE, a organizacją Mercosur, która zrzesza takie kraje jak Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj.
Porozumienie zakłada, że kraje z południa Ameryki będą sprzedawać do Europy więcej owoców, soków i kawy, przy czym nie będą umiały płacić ceł. Mecosur chce także zwiększyć eksport wołowiny, cukru, drobiu i innych produktów rolniczych. Unia Europejska liczy natomiast na zwiększenie dostępu do rynków krajów Mecosuru dla firm przemysłowych i motoryzacyjnych swoich państw członkowskich.
Zawarcie umowy handlowej z krajami Mercosur krytykują jednak ekolodzy. - Komisja Europejska twierdzi, że przoduje w handlu opartym na wartościach. Podpisała jednak umowę z rządem, który neguje problemy klimatyczne, który rozpoczął atak na Amazonię i jej rdzennych mieszkańców. Ta umowa sprawia, że Unia Europejska bierze udział w groźnej polityce Bolsonaro – skomentowała działaczka organizacji Fern Perrine Fournier.
Szef PPL o porcie lotniczym w Modlinie
W 2018 r. wartość unijnego eksportu do państw Mercosur wyniosła ok. 45 miliardów euro, a wartość unijnego importu z tych państw - 42,6 mld. Dla tego południowoamerykańskiego ugrupowania UE jest już najważniejszym partnerem handlowym i inwestycyjnym.
Mercosur, liczący ponad 260 milionów mieszkańców, jest jednym z największych na świecie obszarów gospodarczych. Liczba ludności Unii Europejskiej to ponad 512 milionów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl