Tędy uciekają pieniądze. Oto sposób na niższe rachunki

Okna są jednym z głównych powodów utraty ciepła w naszych mieszkaniach. Przestawienie ich na tryb zimowy to łatwy sposób na utrzymanie wyższej temperatury w domu oraz na obniżenie kosztów ogrzewania. Wystarczy odpowiednio dostosować śrubę w oknie. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Tryb zimowy okna zatrzymuje więcej ciepła w pomieszczeniu
Tryb zimowy okna zatrzymuje więcej ciepła w pomieszczeniu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Marina Gordejeva
oprac. KARN

23.09.2024 | aktual.: 02.12.2024 18:25

Ogrzewanie w budynkach powinno być uruchomione, gdy temperatura spada poniżej 20 stopni Celsjusza w pomieszczeniach takich jak salon, pokój, przedpokój, kuchnia i biuro, lub poniżej 24 stopni Celsjusza w łazienkach i toaletach.

Nie ma jednak dokładnie określonej daty, kiedy ogrzewanie powinno zostać włączone. Najczęściej decydują o tym spółdzielnie mieszkaniowe.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

Tryb zimowy w oknach. Przestaw śrubę

Aby właściwie przygotować się do sezonu zimowego, warto skorzystać z prostego triku. Przestawienie okien z trybu letniego na zimowy pozwala lepiej dostosować ich szczelność do warunków atmosferycznych.

Jeżeli przyłożysz rękę do okna i czujesz zimne powietrze, to znak, że okna są w trybie letnim. W trybie zimowym uszczelka jest mocniej dociskana do ramy okiennej, co minimalizuje przepływ powietrza i chroni przed wychłodzeniem.

Z jednej strony taka zmiana może obniżyć rachunki za ogrzewanie, ale z drugiej strony może zwiększyć ryzyko alergii i pogorszyć wentylację w pomieszczeniu.

Nowoczesne okna PCV posiadają funkcję przestawiania trybu letniego i zimowego. Aby sprawdzić, w którym trybie znajduje się okno, wystarczy znaleźć śrubę na skrzydle i ocenić jej ustawienie względem uszczelki. Jeśli śruba ustawiona jest grubszą stroną do uszczelki, oznacza to tryb zimowy, natomiast węższa strona symbolizuje tryb letni.

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Zmiana trybu okna na zimowy to szybki proces. Instrukcję krok po kroku można znaleźć na przykład na kanale "Majster Amator" na YouTube.

Aby przestawić okno z trybu letniego na zimowy, należy obrócić bolec o 90°. Bolce mogą mieć różny kształt, dlatego często potrzebny jest klucz, np. imbusowy. Na ogół można to jednak zrobić przy użyciu kombinerek lub palcami.

W starszych oknach zmiana trybu z letniego na zimowy może być konieczna w trzech miejscach: na górze, w środku oraz na dole ramy.

Kolejnym sposobem na oszczędzanie ciepła w zimie jest odsłonięcie kaloryferów. Meble i zasłony często zasłaniają grzejniki, utrudniając przepływ ciepła, co wymusza mocniejsze ogrzewanie mieszkania, generując dodatkowe koszty.

Źródło artykułu:WP Finanse
oknazimafinanse
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)