Tego o wiatrakach nie wiedzieliście. Naukowcy odkryli, że...
Energetyka wiatrowa i budowanie farm wiatraków mogą powodować zmiany klimatyczne, wynika z wniosków nowojorskich naukowców - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Naukowcy doszli do tych wniosków, badając farmy wiatrowe w środkowym Teksasie. Znajduje się tam sześć z dziesięciu największych tego typu obiektów na świecie. Badacze z University of New York zbadali obszary przylegające do tych farm i odkryli, że w ciągu dekady średnia temperatura wzrosła tam o 0,72 stopnie Celsjusza.
Zdaniem kierownika zespołu badawczego Liming Zhou, turbiny, zmieniając energię kinetyczną wiatru w elektryczność, modyfikują procesy wymiany energii w atmosferze, co może mieć znaczący wpływ na pogodę i klimat.
Ciekawe, co w takim razie z budową farm wiatrowych na polskim morzu? Czy wówczas nad Bałtykiem będzie równie ciepło jak na Florydzie? Zobaczymy. Na razie największą polską farmą wiatrową jest elektrownia wiatrowa zlokalizowana w miejscowości Margonin w województwie wielkopolskim. Kosztująca 166 milionów euro inwestycja to 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW.
Przygotowywane są do uruchomienia w Polsce kolejne wielkie farmy wiatrowe - nawet o mocy 240 MW (Projekt Słowiński) oraz 250 MW (Darłowo).