Trwa ładowanie...
d1w71ci
krus
18-07-2006 17:15

TK zakwestionował przepisy o wyborze ubezpieczenia przez rolników

Trybunał Konstytucyjny we wtorek uznał za
niezgodny z Konstytucją jeden z przepisów ustawy o ubezpieczeniu
społecznym rolników, uzależniający wybór pomiędzy ZUS i Kasą
Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) od wysokości podatku
oraz okresu prowadzenia działalności gospodarczej.

d1w71ci
d1w71ci

Zakwestionowany przez Trybunał ustęp jednego z artykułów ustawy wszedł w życie w kwietniu 2004 r. Mówi on, że ubezpieczenie rolnika ustaje, jeżeli podatek, który rolnik we wcześniejszym roku zapłacił od działalności gospodarczej, przekroczył 2 528 zł.

TK zajął się tym przepisem na wniosek Sądu Okręgowego w Koszalinie, który skierował w tej sprawie pytanie prawne. Sprawa dotyczy rolnika, który po wejściu w życie znowelizowanych przepisów w połowie 2004 r. stracił ubezpieczenie w KRUS, ponieważ jego dochód (a w związku z tym podatek) z działalności pozarolniczej w 2003 r. wyniósł więcej, niż dopuszczała ustawa.

Sąd Okręgowy, rozpatrujący odwołanie rolnika powziął wątpliwość co do zgodności z konstytucją znowelizowanego przepisu ustawy.

Zdaniem sądu, przepis został wprowadzony z naruszeniem zasady zaufania do państwa, ponieważ diametralnie i w sposób zaskakujący zmienił sytuację części ubezpieczonych, pozbawiając ich możliwości realizacji praw, które już posiadali. Ponadto sąd wskazał, że wejście w życie kwestionowanej regulacji po upływie miesiąca od ogłoszenia ustawy i w trakcie roku podatkowego, oznacza naruszenie nakazu zachowania odpowiedniego vacatio legis.

d1w71ci

Występująca w imieniu sądu w Koszalinie sędzia Danuta Ciszewska argumentowała, że w takiej sytuacji przynależność ubezpieczonego do KRUS została uzależniona od kryteriów, których nie mógł już spełnić, bo musiałby to zrobić w minionym roku podatkowym.

Zapis, który był przedmiotem wtorkowej rozprawy TK, został już znowelizowany, czyli w formie z 2004 r. nie obowiązuje. Jednak prowadząca rozprawę sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Teresa Dębowska-Romanowska podkreśliła, że uchylenie przepisu ma znaczenie dla osób, które na jego podstawie zostały wyłączone z systemu ubezpieczeń rolniczych.

Po wyroku Trybunału takie osoby będą mogły starać się o anulowanie decyzji o wykluczeniu z KRUS, jeśli zostały pozbawione ubezpieczenia na podstawie niekonstytucyjnego przepisu.

d1w71ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w71ci