Trwa ładowanie...
d2wzgst

TNS Consumer Index wzrósł o 1 pkt m/m do -2 pkt w lutym

Warszawa, 07.03.2017 (ISBnews) - TNS Consumer Index wyniósł -2 pkt w lutym br., tj. wzrósł o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał TNS Polska. 

Share
d2wzgst

"TNS Consumer Index miesiąc do miesiąca wzrósł o 1 pkt proc., a rok do roku poprawił swoją wartość zaledwie o 3 pkt proc. Jest to wynik braku koherentnej społecznej oceny sytuacji ekonomicznej kraju oraz gospodarstw domowych. Nie obserwujemy także sezonowej poprawy nastrojów, która zwykle w pierwszym kwartale kształtowana jest skumulowanym wpływem czynników krótkookresowych oraz długookresowego trendu. Rezultat ten może zaskakiwać w świetle dobrych danych makroekonomicznych o sytuacji na rynku pracy oraz zmianach w poziomie dochodów gospodarstw domowych" - napisał w komentarzu dyrektor w TNS Polska Marcin Idzik.

Wskaźnik ocen stanu gospodarki wzrósł o 5 pkt do -3 pkt, natomiast wskaźnik prognoz dotyczących stanu gospodarki spadł o 3 pkt i wyniósł -8 pkt.

"W społecznej ocenie od kilkunastu miesięcy znacznie korzystniej postrzegana jest obecna sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, aniżeli sytuacja ekonomiczna gospodarki kraju. Zjawisko to skutkuje ostrożnymi przewidywaniami konsumentów odnośnie dalszej poprawy sytuacji ekonomicznej ich gospodarstw domowych" - uważa Idzik.

Według niego, korzystne zmiany nastrojów społecznych nie są upowszechnione, pomimo poprawiających się nastrojów w mediach, w których pojawia się coraz więcej pozytywnych informacji o koniunkturze, zatrudnieniu, popycie i inwestycjach.

d2wzgst

"Przyrost opinii negatywnych r/r obserwujemy w przypadku mieszkańców miast powyżej 200 tys. mieszkańców, osób z wyższym wykształceniem, czy też grupy zawodowej menedżerów. Brak koherencji ocen skutkuje inercyjnym zachowaniem zagregowanego indeksu nastrojów społecznych" - podsumował Idzik.

Oceny stanu gospodarstw domowych pogorszyły się o 5 pkt i wyniosły 11 pkt w lutym br., natomiast prognozy w tym zakresie pogorszyły się o 2 pkt i wyniosły 4 pkt.

(ISBnews)

d2wzgst

Podziel się opinią

Share
d2wzgst
d2wzgst