Wielka Sobota, tak samo jak do niedawna wigilia, jest dniem, w którym praca w handlu jest prawnie dozwolona tylko do godziny 14.00. W praktyce sklepy będą zamykać się jednak przed klientami zdecydowanie wcześniej. Dlaczego? Zgodnie z przepisami kasjerzy nie tylko nie mogą obsługiwać klientów w późniejszych godzinach, ale także nie można im powierzać "czynności związanych z handlem".
"Po godzinie 14 zatrudnieni nie mogą nie tylko sprzedawać, ale też zajmować się np. sprzątaniem sklepu, rozpakowywaniem lub chowaniem towaru czy inwentaryzacją" - precyzuje PIP w komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy jajek na Wielkanoc zabraknie? Sprzedawcy: "Już brakuje"
Inspekcja dodaje, że pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru czasu pracy z powodu krótszego dnia pracy. - Oblicza się je na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego - pisze PIP.
Grzywny za naruszenie przepisów dotyczących zakazu handlu rozciągają się od 1000 zł do 100 tys. zł.
Godziny otwarcia sklepów w Wielką Sobotę
19 kwietnia największe sieci handlowe w Polsce będą zamykać się więc przed godziną 14.00. Przykładowo sklepy Biedronki, Aldi czy Netto będą otwarte do 13.30. Lidl zamyka się natomiast równo o godzinie 13.00.
O godzinie 14.00 pracę zakończy także wiele sklepów działających pod szyldem Żabki - podaje Radio Zet. W tym wypadku decyzja zależy jednak od franczyzobiorcy. Godziny otwarcia konkretnych punktów handlowych można sprawdzić w aplikacji Żabki lub na stronie internetowej.