Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku. Zapomnisz? Przepłacisz za prąd
Tylko do końca marca można składać wnioski o większy limit zużycia energii. Gospodarstwa domowe, które go przekroczą, czeka skokowy wzrost cen prądu.
31.03.2024 | aktual.: 31.03.2024 09:10
Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że gospodarstwa domowe, które zużywają do 1500 kilowatogodzin rocznie mogą korzystać z niższych cen energii elektrycznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie
Istnieją jednak przypadki, w których limit można zwiększyć. Taka sytuacja zachodzi np. w przypadku gospodarstw, w których jeden z domowników jest osobą z niepełnosprawnością, albo posiada Kartę Dużej Rodziny.
Wnioski o wyższy limit - dla kogo
Wnioski o zwiększenie limitów wiele osób złożyło w 2023 r. i one wciąż będą obowiązywać. Jeżeli jednak w 2024 r. jeden z domowników stał się niepełnosprawny, albo gospodarstwo domowe powiększyło się na tyle, że może ubiegać się o Kartę Dużej Rodziny (minimum trójka dzieci pod opieką), można starać się o podwyższenie limitu zużycia prądu.
Wniosek w tej sprawie można złożyć do 31 marca. Na szczęście ustawodawca przewidział możliwość dostarczenia dokumentu drogą elektroniczną - przez profil ePUAP. Wniosek można także złożyć u dostawy energii. Tarczą ochronną, która "mrozi" ceny prądu, Polacy będą mogą cieszyć się do końca czerwca.
Nowe zasady rozliczania cen prądu
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że po świętach przygotuje pakiet ustaw regulujących ceny energii elektrycznej na drugą połowę roku.
"Mogę obiecać, że ceny będą akceptowalne prawie dla wszystkich. Dla tych, którzy potrzebują pomocy, będzie bon energetyczny" - mówiła na antenie Polsat News minister Paulina Hennig-Kloska.
Część szczegółów znamy już dzisiaj. Resort deklaruje, że utrzyma maksymalną cenę prądu na poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia. Obecnie limit wynosi 1,5 MWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych, 1,8 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, 2 MWh dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz dla rolników.