Toksyczne ubrania z Lidla? Klienci zdziwieni, sieć wyjaśnia

Niemieckie media poinformowały, że pod naciskiem Greenpeace sieć Lidl zamierza do 2020 roku wycofać ze swoich sklepów odzież zawierającą toksyczne substancje. Wywołało to pewną konsternację wśród internautów. Czyżby teraz w Lidlu sprzedawano trujące ubrania? Firma udzieliła nam wyjaśnień.

Toksyczne ubrania z Lidla? Klienci zdziwieni, sieć wyjaśnia
Źródło zdjęć: © AFP

- Sieć dyskontowych marketów Lidl zapowiedziała, że po roku 2020 sprzedawana przez nią odzież własnych marek nie będzie zawierać żadnych toksycznych ani groźnych dla środowiska chemikaliów – poinformowało Deutsche Welle.

Doniesienia niemieckiego nadawcy publicznego zostały powtórzone także w polskich mediach, powodując powstanie pytań o obecną ofertę Lidla. Bo skoro od 2020 ma nie być toksyn w odzieży Lidla, to nasuwał się jasny wniosek, że teraz szkodliwe substancje można tam znaleźć.

- Czy ubrania z Lidla są niebezpieczne? Jeśli tak, to czemu są w sprzedaży? - pyta w przesłanym do naszej redakcji liście pan Maciej.

Rzeczniczka Lidla, Anna Biskup wyjaśniła nam jednak, że porozumienie firmy z Greenpeace dotyczy przede wszystkim sposobu produkcji ubrań i butów, a sprzedawana odzież nie zagraża zdrowiu.

- Wszystkie nasze produkty są bezpieczne i bez jakichkolwiek ograniczeń mogą być przeznaczone do obrotu. Produkty dostępne w Lidlu nie mają negatywnego wpływu na zdrowie, a tym samym nie istnieje zagrożenie związane z ich użytkowaniem. Bezpieczeństwo naszych produktów potwierdzają badania przeprowadzane przez niezależne instytuty, które w ramach wewnętrznego systemu zarządzania jakością regularnie poddają kontroli wszystkie tekstylia oraz obuwie, zanim produkty te trafią do sprzedaży.

Przedstawicielka Lidla podkreśla, że zadeklarowane w porozumieniu Greenpeace zmiany nie są reakcją na nieprawidłowości, ale odwrotnie – próbą wyjścia naprzeciw oczekiwaniom ekologów i klientów:

- Firma Lidl już od wielu lat zajmuje się tematyką składu swoich produktów, w tym obecności substancji chemicznych, doprowadzając do redukcji ilości samych substancji lub zmniejszenia ich koncentracji. Dla przykładu, odzież funkcyjna z powłoką niewchłaniającą wody oraz zabrudzeń, zawierająca substancję PFC, została zastąpiona ekologicznym rozwiązaniem Bionic-Finish.

Anna Biskup zdecydowanie podkreśla, że zmiany dotyczą nie samych ubrań – które są bezpieczne – ale sposobu ich produkcji:

- Kodeks etyczny firmy Lidl pisemnie zobowiązuje dostawców do przestrzegania norm, w tym z zakresu bezpieczeństwa oraz ekologii, a także gospodarki substancjami chemicznymi. Dlatego też prowadząc dialog z organizacją Greenpeace na temat obecności substancji chemicznych w odzieży oraz obuwiu, firma Lidl będzie nadal pracowała z dostawcami na rzecz ich redukcji.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (125)