Trwa ładowanie...
d38tfrn

Total rozmawia z Łukoilem ws. wydobycia ropy z łupków w Rosji

28.03. Warszawa (PAP) - Francuski koncern energetyczny Total prowadzi rozmowy z największą prywatną firmą energetyczną w Rosji, Łukoilem, w sprawie współpracy przy wydobyciu ropy z...

d38tfrn
d38tfrn

28.03. Warszawa (PAP) - Francuski koncern energetyczny Total prowadzi rozmowy z największą prywatną firmą energetyczną w Rosji, Łukoilem, w sprawie współpracy przy wydobyciu ropy z łupków na Syberii - podał "Financial Times".

Syberyjskie złoża ropy łupkowej mogą kryć dziesiątki miliardów baryłek tego surowca. Przed Rosją stoi szansa na miarę amerykańskiego boomu gazu łupkowego. Łukoil szuka surowca w ogromnej formacji łupkowej Bażenow. Według amerykańskiego Departamentu Energii, może to być największe złoże ropy łupkowej na świecie.

"FT" powołuje się na osoby zaangażowane w sprawę, według których rozmowy dotyczą powołania spółki joint venture, jednak nie ma gwarancji, że zakończą się sukcesem. Total i Łukoil odmówiły komentarza - podała gazeta.

Oba koncerny prowadziły już rozmowy przed aneksją Krymu przez Rosję i nałożeniem sankcji na Moskwę przez UE i USA. Niemniej jednak - jak informuje "FT" - rozmowy obrazują, że część międzynarodowych firm chce kontynuować współpracę gospodarczą w Rosji, pomimo sytuacji politycznej. We wtorek szef Siemensa Joe Kaeser spotkał się w Moskwie z prezydentem Putinem i obiecał dalszą współpracę z Gazpromem.

d38tfrn

Potencjalne partnerstwo Łukoilu z Totalem oznaczałoby odwrócenie dotychczasowej polityki rosyjskiego koncernu o 180 stopni - dotychczas planował inwestować w poszukiwania i wydobycie samotnie.

Total jest już obecny na rynku rosyjskim i to w dużym zakresie - ma 16 proc. udziałów w spółce Novatek, która po Gazpromie jest największym producentem gazu. Ta inwestycja - jak podaje "FT" - jest obecnie analizowana po tym, gdy Giennadij Timczenko - rosyjski biznesmen, który posiada 23 proc. udziałów w Novateku - został objęty amerykańskimi sankcjami.

"Łukoil jest jedynym dużym rosyjskim koncernem paliwowym, który nie współpracuje z żadną dużą zachodnią firmą" - powiedziała cytowana przez "Financial Times" Karen Kostanian, analityczka rynku gazu w Bank of America Merrill Lynch .

Rosnieft w ramach modelu joint venture współpracuje z ExxonMobil i Statoil, a GazpromNieft, spółka-córka Gazpromu kooperuje z Royal Dutch Shell.

W styczniu Gazprom i Shell rozpoczęły wspólnie wiercenia w poszukiwaniu ropy łupkowej na Syberii. (PAP)

luo/ pad/ drag/ ana/

d38tfrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38tfrn