Trudna sztuka odpowiedzialności

95% Polaków uważa się za osoby odpowiedzialne. Czy rzeczywiście tak jest? Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie ING Życie przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC, pomiędzy deklaracjami a prawdziwym zachowaniem respondentów pojawiają się różnice.

Trudna sztuka odpowiedzialności
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Jak Polacy rozumieją odpowiedzialne postawy w życiu codziennym oraz jak przekładają się one na sferę finansową? W tym celu zostały przeprowadzone badania, które stały się podstawą do stworzenia raportu „Sztuka odpowiedzialności”. Z analiz wynika, że 95% Polaków uważa się za osoby odpowiedzialne. Zdaniem respondentów odpowiedzialne zachowanie może przejawiać się na różne sposoby. 27% badanych czuje się odpowiedzialnie troszcząc się o dzieci, 25% - dbając o rodzinę, a 23% - dobrze wykonując swoją pracę. Odpowiedzialność jest również cechą aspiracyjną. Jak pokazują badania jest ona ważniejsza nawet niż pieniądze - prawie 70% respondentów uważa, że wolałaby być biedna, ale odpowiedzialna. Cecha ta jest także ceniona u innych osób z najbliższego otoczenia. 3/4 kobiet oraz blisko 1/2 mężczyzn wymienia odpowiedzialność jako najważniejszą cechę idealnego partnera.

- W polskim społeczeństwie odpowiedzialność silnie wiąże się z rodziną i działaniami zmierzającymi do zapewnienia właściwego bytu członkom rodziny. Cenimy dużo bardziej odpowiedzialność za dzieci oraz współmałżonków niż za samych siebie. A im jesteśmy starsi, tym nasza odpowiedzialność w tej sferze wzrasta. Bo o ile odpowiedzialność za rodzinę jest najważniejsza dla 16% 25-30-latków, o tyle stanowi najwyższą wartość dla 31% 41-50-latków - uważa Tomasz Sobierajski, socjolog.

Odpowiedzialność w świecie finansów

Odpowiedzialność finansowa najczęściej kojarzy się Polakom z umiejętnym planowaniem i kontrolą wydatków oraz zabezpieczeniem potrzeb rodziny. Przeszło 80% badanych uważa się za osoby odpowiedzialne finansowo, podczas gdy równocześnie ponad 1/3 Polaków deklaruje, że woli wydać pieniądze na nowy telewizor, niż odłożyć je z myślą o przyszłości. Polacy przyznają się także do innych nierozważnych zachowań finansowych. Najczęściej ulegają impulsywnym zakupom, a w dalszej kolejności zdarza im się żyć ponad stan czy nie spłacać kredytów i pożyczek. Jedynie co piąty Polak twierdzi, że tego typu zachowania w ogóle go nie dotyczą.

Jednym z głównych przejawów odpowiedzialności finansowej jest zabezpieczenie rodziny, obecnych i przyszłych potrzeb finansowych. Zdaniem ponad 80% Polaków odpowiedzialny człowiek powinien być ubezpieczony na życie. Jednocześnie jedynie co piąty Polak posiada indywidualną polisę na życie. Dlaczego? Do najczęściej wymienianych powodów nieposiadania ubezpieczenia na życie należy brak refleksji. Może to wynikać z faktu, że Polacy nie lubią myśleć o trudnych tematach wiążących się z chorobą lub śmiercią.

Różnice między deklarowanymi opiniami Polaków a ich rzeczywistymi zachowaniami, pokazane w raporcie „Sztuka odpowiedzialności” ING Życie, rysują odpowiedzialność jako cechę aspiracyjną - jako naród nie jesteśmy może tak odpowiedzialni, jak lubimy o sobie myśleć, jednak uważamy, że warto do tej cechy dążyć.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)