Trwa ładowanie...

"Trzynastki" i "czternastki" mocno w górę. Tyle dostaną seniorzy w 2023 i 2024 r.

Wysoka inflacja wpłynie na wysokość emerytur. Seniorzy mogą liczyć nie tylko na rekordową waloryzację, ale także na dużo wyższe kwoty trzynastych i czternastych świadczeń - informuje poniedziałkowy "Fakt". W 2023 r. na konto seniorów może wpłynąć ponad 2,8 tys. zł ekstra, a w 2024 r – 3,2 tys. zł.

Wypłaty "czternastek" ruszą w sierpniu. Świadczenie jest zwolnione z podatkuWypłaty "czternastek" ruszą w sierpniu. Świadczenie jest zwolnione z podatkuŹródło: PAP, fot: PAP/Grzegorz Michałowski
d1uq796
d1uq796

Z prognoz Narodowego Banku Polskiego wynika, że inflacja w tym roku wyniesie 15,4 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd pieniądze na "trzynastkę" i "czternastkę", skoro nie sa uwzględnione w budżecie na 2020 rok? To się da skonstruować

"Uwzględniając tak gigantyczny wzrost cen, okazuje się, że kwota takiego dodatkowego świadczenia wynosić będzie 1405,55 zł na rękę – takie będą wypłaty trzynastek w kwietniu 2023 r., a także czternastek (w maksymalnej wysokości)" - czytamy w "Fakcie". Łącznie daje to dodatkowe 2,8 tys. zł do budżetu emeryta.

d1uq796

W 2024 r. oba świadczenia mają wzrosnąć do 1617,78 zł, czyli o 212,23 zł więcej w porównaniu z zakładaną podwyżką w przyszłym roku.

"Fakt" wylicza, że tylko w tym roku budżet na czternastki wyniesie około 10 mld zł, a w kolejnych dwóch latach będą wyższe o około 1,5-2 mld zł.

Wypłaty "czternastek" ruszą pod koniec wakacji

Wypłaty "czternastych emerytur" rozpoczną się w sierpniu. Świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1217,98 zł ) otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Mówiąc prościej: będzie obowiązywać zasada złotówka za złotówkę. Im emerytura wyższa, tym czternastka niższa.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Aby otrzymać dodatkowe świadczenie, trzeba mieć prawo do wypłaty emerytury na dzień 24 sierpnia. To istotna informacja dla tych, którzy planują przejść na emeryturę. Aby załapać się na "czternastkę", wniosek do ZUS najlepiej złożyć w lipcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uq796
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uq796