Trwa ładowanie...

Wypłata "czternastek". Ważny jest ten termin. Pilnuj, bo pieniądze przepadną

Rząd przesunął wypłaty czternastych emerytur na koniec sierpnia. To ważna wiadomość, bo zmienia się termin, który muszą dotrzymać seniorzy, by świadczenie otrzymać. A chodzi o kwotę 1217,98 zł na rękę. Trzeba się pospieszyć.

Aby załapać się na "czternastkę", wniosek do ZUS o przejście na emeryturę najlepiej złożyć w lipcuAby załapać się na "czternastkę", wniosek do ZUS o przejście na emeryturę najlepiej złożyć w lipcuŹródło: Adobe Stock
dadjvqx
dadjvqx

Świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1217,98 zł ) otrzymają pod koneic wakacji emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

Zasada: złotówka za złotówkę

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza tę kwotę, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł. Mówiąc prościej: będzie obowiązywać zasada złotówka za złotówkę. Im emerytura wyższa, tym czternastka niższa.

Jeżeli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie to nie będzie przyznawane.

Ale jest jeszcze jedna ważna wiadomość. Rząd pod koniec maja wprowadził do projektu autopoprawkę, w której zaproponowano przesunięcie terminu pierwszej płatności czternastej emerytury na sierpień. To oznacza, że czternaste emerytury będą wypłacane od 25 sierpnia do 20 września 2022 r.

dadjvqx

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd pieniądze na "trzynastkę" i "czternastkę", skoro nie sa uwzględnione w budżecie na 2020 rok? To się da skonstruować

Zmiana jest o tyle ważna, że teraz aby otrzymać dodatkowe świadczenie, trzeba mieć prawo do wypłaty emerytury na dzień 24 sierpnia. To istotna informacja dla tych, którzy planują przejść na emeryturę. Aby załapać się na "czternastkę", wniosek do ZUS najlepiej złożyć w lipcu. Wtedy prawo do wypłaty będzie zagwarantowane – przypomina piątkowy "Fakt".

Ważne terminy. Trzeba pamiętać

Dziennik podpowiada, jak osoby, które nie będą przechodziły na emeryturę w lipcu, mogą załapać się na dodatkowe pieniądze.

dadjvqx

Co roku, 1 marca przeprowadzana jest waloryzacja emerytur i rent. Z uwagi na galopująca inflację, będzie rekordowa. Kto chce z niej skorzystać, musi złożyć wniosek najpóźniej w styczniu 2023 r.

Dodatkowe świadczenie tzw. "trzynastka" jest wypłacana wszystkim seniorom, którzy mają prawo do emerytury na dzień 31 marca danego roku. Kolejna wypłata w przyszłym roku. Aby jej nie przegapić, trzeba wniosek złożyć najpóźniej w lutym 2023 r. - przestrzega "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dadjvqx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dadjvqx