Trwa ładowanie...

Wypłata czternastek. Maląg: na takich samych zasadach jak rok temu

- Tegoroczna wypłata czternastej emerytury będzie przebiegać na podobnych zasadach jak w ubiegłym roku - powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg. To oznacza, że nie wszyscy mogą liczyć na to świadczenie. Będzie obowiązywać kryterium dochodowe.

Wypłaty trzynastej emerytury rozpoczną się już w kwietniu, natomiast tzw. czternastki trafią do uprawnionych w drugiej połowie roku Wypłaty trzynastej emerytury rozpoczną się już w kwietniu, natomiast tzw. czternastki trafią do uprawnionych w drugiej połowie roku Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d3gy07w
d3gy07w

- Jestem przekonana, że będzie to istotne wsparcie, które seniorzy wykorzystają wedle własnych potrzeb – zaznaczyła.

Trzynastka na kontach już w kwietniu

Dodała, że "wypłaty trzynastej emerytury rozpoczną się już w kwietniu, natomiast tzw. czternastki trafią do uprawnionych w drugiej połowie roku".

- Niezmiernie cieszę się, że w tym roku również będziemy mogli wypłacić czternastą emeryturę, czyli kolejne w tym roku świadczenie, które podreperuje budżety domowe osób starszych – podkreśliła.

Minister przekazała, że na dodatkowe świadczenia dla seniorów – na 13. i 14. emeryturę – od 2019 r. przeznaczono 46 mld zł.

d3gy07w

Zdecydowana większość, czyli ok. 8 mln osób, otrzymała zeszłoroczną 14. emeryturę w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln – w wysokości odpowiednio pomniejszonej zgodnie z mechanizmem złotówka za złotówkę. 400 tys. osób nie otrzymało w ogóle świadczenia.

Czternastka nie dla wszystkich

Przypomnijmy, zgodnie z zapowiedzią rządu, emeryci ponownie otrzymają czternastkę w wysokości najniższego świadczenia, które od 1 marca 2022 wynosić będzie 1338,44 zł brutto. I właśnie tyle ZUS przeleje na konta. Zgodnie z zapowiedzią szefa rządu, stanie się to na jesień.

Niestety, nie wszyscy seniorzy dostaną czternastkę. W odróżnieniu od trzynastki, która jest wypłacana każdemu emerytowi, tu obowiązuje kryterium dochodowe. Na pełną kwotę mogą liczyć najubożsi emeryci, których świadczenie w 2021 r. nie przekroczyło 2,9 tys. zł brutto. Ci, którzy otrzymują więcej, dostaną świadczenie pomniejszone na zasadzie "złotówka za złotówkę", dokładnie tak jak było to rok temu.

Na emeryturę ekstra nie mogą liczyć jedynie ci seniorzy, których świadczenie przekracza 4150,88 zł brutto.

d3gy07w

Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenie jest wypłacane z automatu. Czternastka nie jest brana pod uwagę przy wypłacie 500+ i nie jest wliczana do dochodu przy ubieganiu się o zasiłki z pomocy społecznej czy dodatek mieszkaniowy. Nie podlega także przejęciom komorniczym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3gy07w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gy07w