Trwa ładowanie...

Turcja zbuduje największe lotnisko na świecie

Tureckie władze formalnie wszczęły w czwartek procedurę ogłoszenia zapytań ofertowych na budowę w Stambule trzeciego lotniska, które ma być największą tego typu inwestycją na świecie i kosztować 7 mld euro.

Turcja zbuduje największe lotnisko na świecieŹródło: Jupiterimages
d3nwos1
d3nwos1

- Począwszy od dzisiaj zainteresowane przedsiębiorstwa mogą zacząć przygotowywać swoje projekty i do 3 maja składać oferty - poinformował przedstawiciel władz tureckich lotnisk.

Według tureckiego ministra transportu Binalego Yildirima przetarg na budowę lotniska odbędzie się we wrześniu br. Nowy port lotniczy będzie miał sześć pasów startowych i docelowo, do 2050 roku, ma obsługiwać rocznie 150 mln osób. Nowa infrastruktura, która powstanie w północno-zachodniej części Stambułu w pobliżu Morza Czarnego, ma przyjąć pierwsze samoloty w 2017 roku. Łączna powierzchnia terminali ma wynieść około 1 mln m kw., a całego lotniska 77 mln m kw.

Budowa lotniska odbędzie się w czterech etapach. Po zakończeniu pierwszego - w 2017 roku - lotnisko będzie obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie.

Międzynarodowy port lotniczy im. Ataturka, największy w Stambule, zbudowany po jego europejskiej stronie w odległości 20 km od centrum miasta, przyjmuje rocznie 45 mln pasażerów i jest obecnie już za mały. Drugie lotnisko, Sabiha Gokcen w azjatyckiej części miasta, obsługuje co roku 15 mln pasażerów, głównie tanich linii lotniczych. (PAP)

d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1