Trwa ładowanie...
d2pow3b
turcja
05-10-2004 12:15

Turcy w UE, ale bez możliwości pracy?

Turcja może spodziewać się stałych obostrzeń
w dostępie do unijnych rynków pracy - napisał wtorkowy "Financial
Times", powołując się na własne informacje uzyskane w Brukseli.

d2pow3b
d2pow3b

W środę Komisja Europejska opublikuje raport, w którym zarekomenduje szefom państw Unii Europejskiej rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ankarą.

Oczekuje się, że Komisja Europejska da Turcji zielone światło do rozpoczęcia negocjacji w uznaniu dla reform, jakie zostały w ostatnim czasie przeprowadzone w tym kraju, ale wskazując jednocześnie, że w dziedzinie praw człowieka jest jeszcze wiele do nadrobienia.

Choć Turcja nie wstąpi do Unii Europejskiej wcześniej niż w 2015 roku, to perspektywa rozszerzenia UE o duże, zamieszkane przede wszystkim przez muzułman państwo z dynamicznie rosnącą populacją oraz znacznymi różnicami w rozwoju poszczególnych regionów, wzbudza poważne obawy w państwach członkowskich. Jedną z nich jest obawa przed olbrzymimi kosztami akcesji, szacowanymi obecnie nawet na ponad 20 mld euro rocznie.

Według "Financial Times" stałe - a nie przejściowe, jak w przypadku nowych państw UE - restrykcje w dostępie do unijnych rynków pracy mają na celu wyciszenie niepokojów przed potencjalnym napływem imigrantów z Turcji. Gazeta przypomina, że obecnie w krajach unijnych mieszka ok. 3 mln Turków.

Propozycja na pewno rozwścieczy Ankarę, która powtarzała, że nie jest zainteresowana członkostwem drugiej klasy - napisali dziennikarze FT. Dodali, że Turcja wyraziła zgodę na restrykcje okresowe.

Tymczasem swoboda przepływu osób na rynku pracy jest jedną z podstawowych swobód UE.

Justyna Wojteczek

d2pow3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pow3b