Trwa ładowanie...
d2221n0
Turkmenistan

Turkmenistan gotów do dostarczania gazu dla Nabucco

Prezydent Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedow oznajmił, że jego kraj gotów jest dostarczać gaz do gazociągu Nabucco, którego projekt popiera Unia Europejska.
Share
d2221n0

_ Obecnie Turkmenistan ma nadwyżkę gazu na handel. Jesteśmy gotowi wysłać go za granicę jakiemukolwiek klientowi, w tym Nabucco _ - oznajmił prezydent na spotkaniu rządu pokazanym przez telewizję państwową.

Jak zaznacza agencja Reutera, Turkmenistan jest pierwszym krajem regionu sygnalizującym gotowość zapewnienia surowca do Nabucco.

W poniedziałek w Ankarze kraje tranzytowe Nabucco - Turcja, Bułgaria, Rumunia, Węgry i Austria - uroczyście podpiszą umowę w sprawie gazociągu. Analitycy wskazywali, że przeszkodą w realizacji projektu może stać się kwestia dostaw.

d2221n0

Nabucco, projekt międzynarodowego konsorcjum z siedzibą w Wiedniu, ma od 2014 roku transportować gaz kaspijski i z Bliskiego Wschodu, zmniejszając zależność Europy od surowca z Rosji. Za konkurencję dla tego przedsięwzięcia uważany jest rosyjski gazociąg South Stream, który ma dostarczać do Europy gaz z Rosji, biegnąc pod dnie Morza Czarnego, a potem przez kraje Europy Południowej.

Turkmenistan jest drugim po Rosji producentem i eksporterem gazu na obszarze b. ZSRR. (PAP)

d2221n0

Podziel się opinią

Share
d2221n0
d2221n0