Trwa ładowanie...
d3tl4hb

Turkmenistan zachęcany przez Chaveza do udziału w grupie gazowej

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zachęcał w poniedziałek Turkmenistan, by dołączył do tworzonej na kształt OPEC grupy eksporterów gazu. Turkmenistan dysponuje czwartymi pod względem wielkości zasobami gazu na świecie.

Share
d3tl4hb

Chavez powiedział w poniedziałek prezydentowi Turkmenistanu Kurbankuły Berdymuchammedowi, z którym spotkał się w Aszchabadzie, że grupa nie będzie wystarczająco silna bez jego kraju.

Rosja i Katar - najwięksi na świecie eksporterzy gazu ziemnego - zgłosiły inicjatywę utworzenia grupy gazowej w roku 2007. Forum Krajów Eksporterów Gazu (GECF) - w tym Rosja, Katar i Iran - zasugerowało przekształcenie nieformalnej grupy w kartel na wzór OPEC - państw eksporterów ropy naftowej.

Wielu ekspertów jest zdania, że utworzenie takiego kartelu będzie trudne, bo w handlu ropą ceny są wciąż uaktualnianie, gdy większość kontraktów gazowych to umowy długoterminowe.

d3tl4hb

Berdymuchammedow nie powiedział, czy dołączy do grupy.

Turkmenistan, mający, jak pisze Reuters, wystarczająco duże rezerwy, by zaspokoić zapotrzebowanie państw UE na gaz na 16 lat, będzie grał kluczową rolę w kwestii przyszłych dostaw tego paliwa dla zachodnich użytkowników.

Turkmenistan, który nie wypowiadał się dotychczas na temat pomysłu "gazowego OPEC", tradycyjnie przesyła większość swego gazu przez rosyjskie gazociągi. Sprzedaż została wstrzymana, gdy w kwietniu doszło do wybuchu gazociągu, co, zdaniem Aszchabadu, było zawinione przez Moskwę.

Spór na długie miesiące pozostawił Turkmenistan bez dochodów w twardej walucie. Turkmenistan, który ma też kontrakt z Iranem, wyraził zainteresowanie dywersyfikacją dróg eksportu gazu. Planuje rozpoczęcie pod koniec roku pompowania gazu do Chin i jest potencjalnie głównym dostawcą dla wspieranego przez UE gazociągu Nabucco, który w drodze do Europy omija Rosję.(PAP)

mmp/ mc/

d3tl4hb

Podziel się opinią

Share
d3tl4hb
d3tl4hb