Trwa ładowanie...
turyści
08-06-2015 08:34

Turyści pod większą ochroną. Zobacz, co się zmienia

Według nowej unijnej dyrektywy, ubezpieczeniem mają być objęte wszystkie wpłaty klientów.

Turyści pod większą ochroną. Zobacz, co się zmienia
d3oo10g
d3oo10g

Unia poprawia ochronę turystów. W tym roku będzie gotowa nowelizacja dyrektywy, dzięki której ubezpieczone zostaną imprezy turystyczne, które dotychczas były pozbawione ochrony.

Oznacza to, że w razie upadłości organizatora, uczestnicy wyjazdu otrzymają odszkodowanie lub zwrot kosztów.

Jeśli więc agent turystyczny, portal internetowy lub przewoźnik łączy w dowolny sposób co najmniej dwie usługi turystyczne w ramach jednej podróży, będzie musiał posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek swojej upadłości.Klienci będą chronieni w razie ogłoszenia upadłości przez pośrednika, który sprzedał im na przykład bilet lotniczy.

Według nowej dyrektywy, ubezpieczeniem mają być objęte wszystkie wpłaty klientów. Ma ono być honorowane przez wszystkie kraje członkowskie i wypłacane w jak najszybszym terminie. Przepisy nie chronią jednak wszystkich podróżujących. Ci, którzy wykupią tak zwaną pojedynczą usługę turystyczną, na przykład bilet lotniczy, nie są objęci ochroną wynikającą z dyrektywy.

d3oo10g

Wyjaśniono też, czym jest znaczna zmiana warunków umowy, uprawniająca klienta do rezygnacji z imprezy. Stwierdzono, że jest nią informacja o godzinie odlotu, jeśli: powoduje znaczną reorganizację (transportu na lotnisko, bądź konieczność zakwaterowania) lub jeśli powoduje inne znaczne niedogodności lub dodatkowe koszty. Zmiana ceny będzie natomiast uznawana za znaczną zmianę warunków umowy, jeśli przekroczy 8 procent ceny imprezy.

Z zakresu dyrektywy ma zostać wyłączona turystyka biznesowa oraz imprezy okazjonalne, nie przynoszące zysku organizatorowi.

Nowa dyrektywa zostanie przegłosowana w Parlamencie Europejskim w drugiej połowie 2015 roku, ale w Polsce zacznie obowiązywać prawdopodobnie za trzy lata.

d3oo10g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oo10g