Turyści w Tatrach mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenia

Turyści w Tatrach mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenia
Źródło zdjęć: © PAP

10.08.2014 16:45, aktual.: 10.08.2014 17:08

Do 17 sierpnia potrwa pilotażowa akcja dobrowolnego ubezpieczenia dla turystów udających się w Tatry. Jednorazowe ubezpieczenie można wykupić podczas zakupu biletu wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ma ono obejmować także słowackie Tatry.

Do 17 sierpnia potrwa pilotażowa akcja dobrowolnego ubezpieczenia dla turystów udających się w Tatry. Jednorazowe ubezpieczenie można wykupić razem z biletem wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ma ono obejmować także słowackie Tatry.

- Dobrowolne ubezpieczeni wprowadziliśmy na okres próbny, ponieważ chcemy dowiedzieć się jaka będzie reakcja turystów, czy będą chcieli się ubezpieczać od następstw nieszczęśliwych wypadków - powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

- Ubezpieczenie wykupywane w kasie przy wejściu na teren Tatr jest szczególnie dużym udogodnieniem dla turystów wybierających się w Tatry słowackie - zaznaczył Ziobrowski. Wyjaśnił, że na terenie polskiej części Tatr akcje ratownicze są bezpłatne, inaczej jest w słowackiej części gór - tam za akcję ratowniczą nieubezpieczony turysta musi zapłacić z własnej kieszeni, a gdy do akcji użyty zostanie śmigłowiec koszty te mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Dotychczas turysta wybierający się na południową stronę gór musiał udać się do zakładu ubezpieczeń, aby wykupić polisę.

Koszt ubezpieczenia to 50 gr. Czas ochrony ubezpieczeniowej trwa od zakupu biletu i wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego do opuszczenia terenu parku jednak nie dłużej niż siedem dni. Ubezpieczony turysta, który dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu może uzyskać od ubezpieczyciela do 20 tys. zł odszkodowania. W przypadku śmierci suma ubezpieczenia wynosi 10 tys. zł.

Ubezpieczeniem będzie objęta nie tylko turystyka piesza, ale i rowerowa, narciarska oraz taternictwo jaskiniowe i wspinaczka.

Jeżeli dobrowolne ubezpieczenia będą chętnie wykupywane przez turystów dyrekcja parku zapowiada, że pozostanie przy tej opcji lub wprowadzi obowiązkowe ubezpieczenia w cenie biletu wstępu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także