Turysta wygrał przed sądem. Opłata klimatyczna w Zakopanem pobierana niezgodnie z prawem
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację dr. Bogdanowi Achimescu, który uważał, że opłata klimatyczna w Zakopanem pobierana jest niezgodnie z prawem. Wszystko przez zanieczyszczone powietrze.
Postępowanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. opłaty klimatycznej w Zakopanem ciągnęło się miesiącami. Zostało nawet przerwane w 2016 r., gdy o opinię poproszony został Trybunał Konstytucyjny.
Ostatecznie racja została jednak przyznana turyście. W poniedziałek sąd stwierdził, że z uwagi na zanieczyszczenie powietrza Urząd Miasta Zakopane bezpodstawnie pobierał opłatę miejscową. Urząd będzie musiał zwrócić turyście pobraną opłatę oraz uiścić 300 zł kosztów sądowych.
- Przez całą młodość jeździłem w góry, bo je po prostu kocham. I od kilkunastu lat staram się tą miłością zarazić również moje dzieci. Nie wybieramy już polskich miejscowości górskich. I to nie dlatego, że lubimy wydawać pieniądze. Jeżdżenie, chociażby do Zakopanego, jest trujące. Zabierając tam dzieci, czuję się tak, jakbym dawał im do ust papierosy. A tego nie robię - wyjaśniał w rozmowie z Money.pl dr hab. Bogdan Achimescu z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
- Każdy wie, że w Zakopanem jest śmierdzące i trujące powietrze. Do tego nie potrzeba nawet badań, bo to widać i czuć. I nie jestem w stanie pojąć jak to możliwe, że władze tego miasta każą komuś płacić taksę klimatyczną. Przecież to absurd - wyjaśniał. Dziś mówi, że cieszy się z decyzji sądu. - Innej się nie spodziewałem - podkreślił.
Gmina może walczyć dalej
Poniedziałkowy wyrok jest nieprawomocny, przysługuje od niego odwołanie. Reprezentujący Zakopane mec. Marek Chmaj zapowiedział, że będzie przekonywał miasto Zakopane, aby wystąpiło ze skargą na poniedziałkowy wyrok. - Uważamy, że skarżący nie miał interesu prawnego i chcemy, aby to rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny - powiedział.
- Nie zależy nam na tym, aby Zakopane ucierpiało, ale aby władze Zakopanego podjęły działania i zapewniły swoim mieszkańcom oraz turystom wysoką jakość powietrza – mówiła z kolei przedstawicielka Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi Małgorzata Smolak. Organizacja ta wspierała dra Achimescu.
Burmistrz miasta argumentuje natomiast, że w Zakopanem systematycznie poprawia si jakość powietrza dzięki rozwojowi ciepłownictwa geotermalnego. W ostatnim czasie miasto zdecydowało się na program dopłat do wymiany starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Zachętą do tego ma być także znaczne obniżenie podatków od nieruchomości dla właścicieli domów, którzy zdecydują się na wymianę pieców.
Nie pierwszy wyrok
Precedensowa, analogiczna sprawa pobierania opłaty miejscowej przez turystyczne miasto Wisła toczyła się przed WSA w Gliwicach. Tamtejszy sąd uznał w listopadzie 2015 r., że miejscowość borykająca się z zanieczyszczeniem powietrza, pobierała opłatę niezgodnie z prawem.
Zobacz także: Pogodowa mapa Polski. Gdzie warto wypoczywać latem?
Takich spraw jest w Polsce coraz więcej. Co te wyroki oznaczają w praktyce? Gdy się uprawomocnią, turyści posiadający pokwitowanie za opłatę klimatyczną, będą mogli wystąpić do gmin o zwrot pieniędzy.