Turystów już nie interesuje niska cena

Polacy coraz mniej ufają biurom podróży. To najgorszy rok w historii branży - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Wtóruje mu "Puls Biznesu". Oba dzienniki publikują wyniki badań, które pokazują, że Polacy coraz bardziej boją się korzystać z biur podróży.

Turystów już nie interesuje niska cena
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Już 44,2 proc. Polaków z powodu ostatnich bankructw zrezygnowałoby z wczasów zorganizowanych przez touroperatora na rzecz wyjazdu na własną rękę - wynika z badania przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" przez Homo Homini.

Konsumenci stali się też bardziej ostrożni w selekcji biura, z którym wybiorą się na urlop. Ceną przy wyborze wycieczki kieruje się już tylko 13,5 proc. Najważniejszym kryterium stała się marka i renoma biura oraz opinie na forach internetowych. Kieruje się nimi 45,4 proc. kupujących.

Badania "Pulsu Biznesu" potwierdzają ten trend. Zdaniem dziennika na upadłościach najbardziej korzystają duzi touroperatorzy. Z badania, przeprowadzonego na zlecenie "PB" przez PBS wynika, że bankructwa biur podróży miały wpływ na decyzje ponad połowy Polaków, korzystających z usług touroperatorów.

20 procent postanowiło pojechać na wakacje na własną rękę, ponad 12 procent bierze pod uwagę tylko ofertę dużych biur podróży, a przeszło 8 procent przestało się interesować najtańszymi wyjazdami.

Większość uczestników sondażu uważa, że rząd powinien lepiej kontrolować działalność touroperatorów. Połowa respondentów oświadczyła, że nie chce płacić więcej za większe bezpieczeństwo wyjazdów, 34 procent było odmiennego zdania.

Przedstawiciele części dużych biur twierdzą, że sprzedaż wyjazdów wyraźnie wzrosła. W Rainbow Tours przez 10 dni po upadku Sky Club sprzedaż była wyższa o połowę, a Itaka pobiła w lipcu rekord - 67 tysięcy rezerwacji. Przedstawiciele Oasis Tours i Exim Tours mówią jednak o zmniejszeniu sprzedaży w związku z bankructwami biur podróży.

W tym roku z powodu upadłości polskich biur ucierpiało już 35-40 tys. osób. Najwięcej w związku z bankructwem Sky Club, z powodu którego skrócone wakacje lub ich brak przytrafił się ok. 23 tys. klientom. Na sprowadzenie turystów z zagranicy do kraju urzędy marszałkowskie wydały już 6 mln zł.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)