Tusk: nie będzie szczególnych regulacji dot. wydobycia gazu z łupków

Nie będzie szczególnych regulacji, które mogłyby utrudnić wydobycie gazu z łupków - zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Komisja Europejska tego dnia ma nakazać szczególną ostrożność przy poszukiwaniach i wydobyciu gazu; nie zaproponuje jednak nowych unijnych przepisów.

Tusk: nie będzie szczególnych regulacji dot. wydobycia gazu z łupków
PAP/Radek Pietruszka

Nowej legislacji nie chciała Polska, która wraz z Wielką Brytanią jest zwolennikiem gazu łupkowego.

Tusk powiedział w środę, że Polska z Wielką Brytanią mogły mieć za małą siłę, by przekonać Komisję do swoich racji. - Osobiście zaangażowałem się w przekonywanie do takiej współpracy przywódców innych państw europejskich i powstała grupa, która miała wystarczającą moc argumentów, dzięki czemu dzisiaj dowiemy się, że nie będzie jakiś szczególnych regulacji, które mogłyby utrudnić wydobycie gazu z łupków - powiedział szef rządu.

Wskazał, że poza Polską i Wielką Brytanią w tej grupie były także państwa Grupy Wyszehradzkiej, Estonia, Rumunia. - Moje wizyty w stolicach tych państw przyniosły w tej kwestii pozytywny efekt - powiedział.

Pochwalił także pracę polskich europarlamentarzystów. - Chcę tu bardzo wyraźnie podkreślić, że stanowisko europarlamentu, które Komisja także brała pod uwagę, było takie, a nie inne ze względu na pracę parlamentarzystów Platformy i Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach Europejskiej Partii Ludowej. (...) Udało się nakłonić naszych parterów, tę największą frakcję, do jednolitego stanowiska, które wspierało nasze pomysły i nasze koncepcje dotyczące gazu łupkowego - mówił premier.

Jego zdaniem to dowodzi, że europarlament coraz częściej jest miejscem, gdzie broni się polskich interesów.

Komisja ma zalecić krajom członkowskim wprowadzenie jej rekomendacji dotyczących poszukiwań i wydobycia gazu z łupków w ciągu sześciu miesięcy od ich opublikowania; kraje UE mają ją powiadomić o wprowadzonych środkach. Ponadto KE zapowie przegląd skuteczności rekomendacji 18 miesięcy po publikacji; nie wykluczy też wystąpienia po tym czasie z propozycjami legislacyjnymi.

Komisja Europejska ma nakazać w środę w swoich rekomendacjach szczególną ostrożność przy stosowaniu metody szczelinowania hydraulicznego, czyli wtłaczania pod ciśnieniem w złoże skalne zawierające gaz, cieczy składającej się z wody i substancji chemicznych. KE nie zaproponuje jednak nowych unijnych przepisów, co do niedawna było spodziewane.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)