Trwa ładowanie...

TVP ma chrapkę na kolejny multipleks

Na polskim rynku jest firma (operator techniczny lub nadawca), który już dziś myśli o tym , by uruchomić kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Share
TVP ma chrapkę na kolejny multipleks
Źródło: WP.PL
d9yoyi6

Udziału w konsultacjach związanych z uruchomieniem nowego pakietu stacji cyfrowych nie wzięły Polsat ani TVN, ale zainteresowana jest TVP. Nowym multipleksem wykazało jak dotąd 15 firm.

Chodzi o dokonanie rezerwacji częstotliwości z zakresu 174-230 MHz z tzw. pasma trzeciego. Częstotliwości te zostały uwolnione po całkowitym odłączeniu naziemnej telewizji analogowej pod koniec lipca tego roku. Ponieważ zakresy częstotliwości stanowią tzw. dobro rzadkie po sygnale od pierwszego zainteresowanego UKE musiało spytać innych uczestników rynku czy nie są nimi zainteresowani. Liczba 15 opinii może jeszcze wzrosnąć o te, które zostały wysłane pocztą.

Według ustaleń gazety udziału w konsultacjach nie wzięły Polsat i TVN, bardzo zainteresowany jest natomiast publiczny nadawca. TVP na nowych częstotliwościach chciałaby nadawać kanały TVP1 i TVP2 w wersji HD. w kwietniu przyszłego roku TVP musi bowiem zwolnić trzy miejsca na multipleksie m.in. dla TV Trwam i Stopklatka TV.

d9yoyi6

- Uzyskanie rezerwacji całości nowego multipleksu dodatkowo pozwoliłoby TVP na realizację usług misji publicznej w obszarze nowych technologii i społeczeństwa informacyjnego - argumentuje Centrum Informacji TVP.

Wykorzystanie uwolnionych częstotliwości do nadawania telewizji zdaniem części rynku może być utrudnione, ponieważ widzowie musieliby zaopatrywać się w nowe anteny. Nadawcy telewizyjni już wcześniej zgłaszali wątpliwości czy taki proces miałby w związku z tym sens.

d9yoyi6

Podziel się opinią

Share
d9yoyi6
d9yoyi6