Twój sprzęt AGD szybko się popsuł? KE zapowiada walkę z producentami

Kilkadziesiąt lat temu wiele firm produkowało sprzęt, który bez większych awarii działa do dzisiaj - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Twój sprzęt AGD szybko się popsuł? KE zapowiada walkę z producentami
Źródło zdjęć: © Fotolia

Kilkadziesiąt lat temu wiele firm produkowało sprzęt AGD, który bez większych awarii działa do dzisiaj. Według Komisji Europejskiej obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W związku z tym zapowiada walkę z producentami - czytamy w ,,Gazecie Wyborczej". To nie jedyna ingerencja KE na rynku AGD w ostatnim czasie.

Gazeta przytacza liczne przykłady takich nadal działających urządzeń - pralek, lodówek czy mikserów. Dawniej sprzęt był technologicznie znacznie mniej zaawansowany, ale dzięki jakości materiałów można go było używać przez lata.

Dzisiejsi producenci twierdzą, że jakość wcale się nie zmienia i zaprzeczają, że celowo produkują sprzęt o krótkim czasie używalności. Komisja Europejska ma jednak dowody na to, że jest inaczej i próbuje walczyć z producentami.

_ _ Jaki sprzęt AGD kupujemy najczęściej?

źródło: CECED Polska
Rodzaj sprzętu procent udziału w całej sprzedaży rynku AGD
1. Pralki 24
2. Lodówki wolnostojące 24
3. Piekarniki do zabudowy 10
4. Zmywarki do zabudowy 9
5. Kuchnie z piekarnikiem 9
6. Płyty 9
7. Zmywarki wolnostojące 5

Sprzęt AGD na celowniku UE Na początku roku głośno było o przepisach europejskich w kontekście zużytego i zepsutego sprzętu AGD. Z nowych wymogów Unii Europejskiej powstała w Polsce ustawa o elektroodpadach. Na jej mocy sprzedawcy sprzętu AGD i RTV muszą co roku przyjąć do utylizacji - w przeliczeniu na sztuki - 65 procent tego, co sprzedali.

W związku z nowymi przepisami nawet o kilkanaście procent mogą zdrożeć pralki, lodówki, telewizory i inny sprzęt elektroniczny. Jak twierdzą eksperci, na nowym prawie mogą skorzystać wielkie sieci elektromarketów i zakłady recyklingowe. W teorii ustawa o elektroodpadach miała służyć ochronie środowiska, a nie znalazły się w niej przesadnie restrykcyjne zapisy związane z ekologią.

Nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (do którego zalicza się i sprzęt AGD, i RTV) zwalnia nas z konieczności załatwienia na własną rękę transportu zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, którego chcemy się pozbyć. Jeśli na przykład kupimy lodówkę, to sklep nie tylko nam ją przywiezie i wniesie do mieszkania, ale będzie też miał obowiązek na własny koszt zabrać stary egzemplarz (teraz musimy sami odnosić elektrośmieci do punktów zbiórki). To dla sklepu dodatkowy koszt, który zrekompensuje sobie podnosząc ceny produktów.

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (269)