Trwa ładowanie...
d8fur8j

Tydzień istotny dla przyszłości złotego

Złoty stabilnie zareagował na obniżkę stóp w strefie euro oraz pozytywny raport z amerykańskiego rynku pracy. W środę decyzję w sprawie stóp podejmie RPP. Brak obniżki w maju otworzy drogę do krótkoterminowego umocnienia polskiej waluty.

d8fur8j
d8fur8j

Początek maja przyniósł łagodny wzrost wartości złotego wobec euro i stabilizację kursu w relacji do dolara. Pomimo kilku istotnych wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich trzech sesji ubiegłego tygodnia, polska waluta pozostawała odporna na wahania. Jednak z powodu przedłużonego weekendu oraz niskiej płynności podczas handlu w czwartek, rynek najpewniej nie do końca odpowiednio dostosował ceny do zmienionych uwarunkowań, co wróży intensyfikacji aktywności na dzisiejszej sesji. Trzy kluczowe wydarzenia, które mogły zmienić postrzeganie złotego w oczach inwestorów to środowy komunikat po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, decyzja o obniżce stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny oraz publikacja raportu Departamentu Pracy USA o sytuacji na tamtejszym rynku pracy w kwietniu.

Najistotniejsze konsekwencje dla złotego może potencjalnie nieść za sobą to drugie zdarzenie. Cięcie stóp w strefie euro, o którego możliwości wystąpienia wspominałem na tydzień przed decyzją EBC, może spowodować relatywny wzrost atrakcyjności polskiej waluty w relacji do euro. Powinno to więc prowadzić do aprecjacji złotego. Będzie to jednak możliwe (i bardzo prawdopodobne) w sytuacji braku odpowiedniego dostosowania w polityce pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej. Rada zbiera się na posiedzeniu już jutro, a decyzję o wysokości oprocentowania podejmie w środę. Większość ekonomistów spodziewa się pozostawienia stóp na dotychczasowym poziomie oraz ewentualnej obniżki na spotkaniu w czerwcu. Gdyby bieg wydarzeń rzeczywiście potoczył się tym torem, otwarta zostałaby droga do umocnienia złotego wobec najważniejszych walut w horyzoncie najbliższych 3-4 tygodni. Nie można jednak wykluczyć, iż w reakcji na posunięcie ze strony EBC, a jednocześnie, by nie dawać podstaw do aprecjacji kursu i spadku atrakcyjności
polskiego eksportu, Rada zdecyduje się na złagodzenie polityki pieniężnej o 25 pb. już w środę, a w czerwcu dokona kolejnego cięcia w podobnej skali i definitywnie zakończy cykl monetarnego luzowania. Wówczas podstaw do wzrostu wartości polskiej waluty z fundamentalnego punktu widzenia należałoby ewentualnie szukać wśród innych przesłanek makroekonomicznych. Majowa decyzja RPP może więc mieć zasadnicze znaczenia dla przyszłości złotego w krótkim terminie.

Jeśli chodzi o czynniki globalne, report z amerykańskiego rynku pracy okazał się lepszy od oczekiwań analityków, choć w żadnym wypadku nie można mówić o zaskoczeniu. Liczba nowych miejsc pracy stworzonych poza rolnictwem okazała się wyższa od prognoz, a rewizja danych za marzec dała wynik lepszy od wstępnych szacunków Departamentu Pracy. Jednocześnie, po raz kolejny spadło bezrobocie przybliżając się do wyznaczonego przez Fed jako cel i warunek trwania programu QE3, poziomu 6,5 proc. (7,5 proc w kwietniu). Raport daje więc podstawy do kontynuacji średnioterminowego trendu aprecjacji dolara wobec euro, a tym samym potencjalnie szkodzić wycenie naszej waluty, szczególnie w przypadku pary USD/PLN.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS

d8fur8j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8fur8j