Trwa ładowanie...
d2zz2m6
sesja
03-07-2009 18:06

Tygodniowy przegląd rynku finansowego

Tydzień zostanie zapamiętany głównie ze względu na spadek na czwartkowej sesji, ale choć same notowania na ogół były niemrawe, to warto pamiętać, że czterokrotnie WIG20 próbował atakować poziom 1900 pkt i za każdym razem były to próby nieudane.

d2zz2m6
d2zz2m6
RYNKI AKCJI

POLSKI RYNEK

Tydzień zostanie zapamiętany głównie ze względu na spadek na czwartkowej sesji, ale choć same notowania na ogół były niemrawe, to warto pamiętać, że czterokrotnie WIG20 próbował atakować poziom 1900 pkt i za każdym razem były to próby nieudane.

Najsłabiej wypadła właśnie ta z czwartku, kiedy wzrost okazał się bardzo nietrwały, a pod koniec sesji inwestorzy w popłochu pozbywali się akcji po publikacji słabych danych z amerykańskiego rynku pracy. W piątek rynki amerykańskie nie pracowały, co podziałało usypiająco na naszych inwestorów. Skala tygodniowych obrotów ponownie zmalała - tym razem do 4,7 mld PLN. Mimo więc chwilowych wahań indeksów w jedną czy drugą stronę, bardziej przypomina to konsolidację niż jakiś konkretny trend. Choć trzeba uczciwie przyznać, że obroty na GPW rosły ilekroć podaż silniej przyciskała, a wzrostom podobne zjawiska nie asystowały. W skali tygodnia WIG stracił 0,5 proc., a WIG20 1,6 proc. Małe i średnie spółki wypadły znacznie lepiej - mWIG wzrósł o 1,6 proc., a sWIG o 0,5 proc.

ZAGRANICZNE RYNKI

EUROPA
Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na poziomie 1 proc. i zasygnalizował, że w najbliższym czasie nie należy oczekiwać zmiany kosztu pieniądza ani zwiększania środków zaangażowanych w program wykupu komercyjnych papierów wartościowych. Obóz ekonomistów dostrzegających na horyzoncie punkt zwrotny w recesji w tym tygodniu otrzymał co prawda argument w postaci minimalnej poprawy nastrojów przedsiębiorców (np. wzrósł indeks PMI dla sektora usług), lecz dane z rynku pracy i sektora detalicznego mówią same za siebie. Bezrobocie w maju osiągnęło poziom 9,5 proc., a konsumenci kupili dobra warte o 3,3 proc. mniej niż przed rokiem. Efekt ten pogłębiają dodatkowo zjawiska deflacyjne, które zmuszają przedsiębiorców do obniżania marż.

d2zz2m6

USA
krótszy niż zazwyczaj tydzień (z powodu Dnia Niepodległości w piątek giełdy były zamknięte) inwestorzy kończą raczej w ponurych nastrojach. Spadki giełdowych indeksów nie były wprawdzie szczególnie silne, lecz krótkoterminowy sentyment zmienił się na negatywny. Wygląda na to, że kupowana do niedawna nadzieja zaczyna domagać się dowodów i przestają wystarczać zapewnienia ekspertów, iż mniej gorsza kondycja gospodarki oznacza poprawę. Na rynku pracy liczba wakatów jest o połowę niższa niż przed rokiem, a na domiar złego pracownicy zmuszani są do akceptowania niższych pensji i skracania ilości przepracowanych godzin. Przez kilka tygodni względny spokój panował wokół sektora bankowego, po czym tylko w ciągu ostatnich 7 dni liczba banków, które w tym roku ogłosiły upadłość, wydłużyła się o 7 pozycji do 52 banków.

*AZJA *
przed szczytem grupy G8 Chiny wyraźnie usiłują wzmocnić swoją pozycję i wracają do kwestii wspólnej międzynarodowej waluty, która miałaby zastąpić dolara. Źródłem obaw są największe na świecie nadwyżki chińskiego banku centralnego, który z braku wystarczająco płynnych instrumentów większość rezerw przechowuje w obligacjach i bonach amerykańskiego rządu. Jednocześnie Chiny nie chcą popadać w konflikt ze Stanami Zjednoczonymi i starają prowadzić dialog o nowych rozwiązaniach w bardziej dyplomatycznej formie niż np. Rosja. Na rynku akcji papiery chińskich spółek w dalszym ciągu postrzegane są jako te o większym potencjale w krótkim terminie, co z resztą widać po procentowych zmianach azjatyckich indeksów.

Pełna wersja raportu dostępna w formacie

Open Finance

d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz2m6