Trwa ładowanie...
d204bhl
Parkiet
bank

Tylko u nas jest drożej

Polska należy do jedynej grupy krajów, gdzie w ubiegłym roku – podobnie jak w poprzednich – ceny usług bankowych dla klientów indywidualnych drożały – wynika z badania firmy konsultingowej Capgemini.
Share
Tylko u nas jest drożej
Źródło: Jupiterimages
d204bhl

Polska należy do jedynej grupy krajów, gdzie w ubiegłym roku - podobnie jak w poprzednich - ceny usług bankowych dla klientów indywidualnych drożały - wynika z badania firmy konsultingowej Capgemini.

Polska została zaliczona do krajów europejskich nienależących do strefy euro razem z Wielką Brytanią, Szwajcarią, ale też Czechami, Słowacją i Rosją.

_ Ceny usług bankowych w Polsce są poniżej średniej dla tego obszaru _- powiedział Dariusz Zbytniewski, dyrektor zespołu ds. usług finansowych w Capgemini w Polsce.

d204bhl

Odmówił podania konkretnych liczb. Pytany, czy u nas korzystanie z banków podrożało, czy potaniało, odpowiedział, że to "nie jest jednoznaczne" i zależy od tego, czy weźmie się pod uwagę ceny usług w euro, czy w złotych.

Badanie było przeprowadzone na przełomie trzeciego i czwartego kwartału minionego roku, gdy kurs złotego był bardzo wysoki. Średnio w badanych przez firmę europejskich krajach nienależących do strefy euro w ubiegłym roku aktywny klient płacił za korzystanie z usług 76,6 euro. Dla porównania: w krajach strefy euro było to 71,1 euro, w Ameryce Północnej 75,3 euro, a w rejonie Azji-Pacyfiku 54,3 euro.

Dariusz Zbytniewski zwrócił uwagę, że największy spadek cen usług bankowych miał miejsce w strefie euro.

_ Było to związane przede wszystkim z "pakietyzacją" usług w Irlandii oraz z toczącą się w Hiszpanii walką banków o pozyskanie klientów. _

d204bhl

Jego zdaniem dodatkowym czynnikiem, który sprawia, że na świecie ceny usług bankowych tanieją, jest coraz częstsze korzystanie z dostępu do banku przez internet.

_ Na ogół bankowość internetowa jest tańsza, choć są kraje - za przykład może posłużyć Rosja - gdzie jest odwrotnie. W Polsce różnica w opłatach za korzystanie z rachunku bankowego w sposób tradycyjny i przez internet wynosi około 25 proc. _ - powiedział Dariusz Zbytniewski.

Łukasz Wilkowicz
PARKIET

d204bhl

Podziel się opinią

Share
d204bhl
d204bhl