Tytuł Europejskiej Kobiety Biznesu 2011 przyznany
To pierwsze wyróżnienie dla bizneswoman z Polski w 25-letniej historii przyznawania nagrody
"Kiedy w Parlamencie Europejskim ogłoszono kolejną edycję nagrody, od razu pomyślałam o pani Cecylii Zdebik. Kandydatki zgłoszono z ponad 20 krajów, to pierwszy przypadek, kiedy nagroda wędruje do Polski" - powiedziała w czwartek na specjalnej konferencji prasowej opolska europoseł, Danuta Jazłowiecka, która zgłosiła kandydaturę Zdebik, a potem - w imieniu wyróżnionej - odebrała nagrodę na gali w Paryżu .
"Kapituła podkreśliła, że prezes - w bardzo trudnym czasie kryzysu - doskonale prowadziła spółkę pracowniczą, potrafiła inwestować i rozwijać ją, a równocześnie doprowadzić do tego, że pracownicy czują się odpowiedzialni za swoją firmę" - podkreśliła Jazłowiecka.
Cecylia Zdebik - wieloletnia prezes Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych "Odra" Brzeg jest od czwartku na emeryturze. W brzeskiej "Odrze" zaczęła pracę ponad 30 lat temu. Przeszła drogę od pracownika działu technologii i opracowania receptur, do prezesa, przez całe swoje zawodowe życie pracowała tylko w jednej firmie.
"Dziś jest mój pierwszy dzień na emeryturze, ale wierzę w to, że firma będzie się rozwijać i modernizować, co może się wiązać z koniecznością ograniczania zatrudnienia" - oceniła Zdebik podczas konferencji.
Dodała, że właścicielem większości udziałów w brzeskim przedsiębiorstwie jest dziś inna opolska firma z branży cukierniczej. 63 proc. udziałów mają Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Otmuchów", pozostałe akcje PWC Odra Brzeg mają pracownicy zakładu.
Zdebik zaznaczyła, że ZPC "Otmuchów" większościowy pakiet pozyskały od pracowników, którzy chcieli zmaterializować swoje akcje. "Odra była zbyt biedna, żeby sama je odkupić. My jesteśmy jedynym zakładem cukierniczym w Polsce, który nigdy nie dostał pieniędzy na rozwój. Rozwijaliśmy się za własne pieniądze, przez 20 lat po prywatyzacji nie łączyliśmy się z żadnym kapitałem" - wyjaśniła emerytowana prezes.
Europejska Rada Kobiet Biznesu została założona w 1987 roku. Jej celem jest promocja roli kobiet w życiu gospodarczym. "Poprzez coroczną organizację konkursów na francuską, i europejską Kobietę Biznesu organizacja niejako składa hołd kobietom, które wyróżniły się odpowiedzialnością w biznesie i zaangażowaniem w życie społeczne" - zaznaczyła Jazłowiecka.
Przez 25 lat Europejska Rada Kobiet Biznesu wyróżniła ponad 1500 kobiet. Honorowym patronem tegorocznej gali wręczenia nagród był prezydent Francji, Nicolas Sarkozy.(PAP)