Ubezpieczenia komunikacyjne zmorą kierowców. To na nie jest najwięcej skarg
Oto dane z najnowszego raportu Rzecznika Ubezpieczonych.
Najwięcej skarg, jakie spływają do Rzecznika Ubezpieczonych, dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych - wynika z raportu przedstawionego przez biuro rzecznika.
Do rzecznika w I półroczu 2015 wpłynęło ponad 3,5 tys. skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych, co stanowiło 46,7 proc. ogółu spraw.
Dla porównania, w I półroczu 2014 r. liczba ta wynosiła nieco ponad 50 proc. wszystkich skarg.
Jak napisano w raporcie, najczęściej zgłaszane zastrzeżenia dotyczyły uzyskania pełnej rekompensaty za wynajem pojazdu zastępczego oraz sposobu likwidacji szkody, poprzez nieuprawnione kwalifikowanie jej jako szkody całkowitej.
Skarżący wskazywali, iż ubezpieczyciele często zaniżają wartość pojazdu w stanie sprzed wypadku, a zawyżają wartość wraku, nie udzielając jednocześnie pomocy w ich zbyciu za ustaloną przez zakład ubezpieczeń cenę.
Zgłaszane problemy dotyczyły również m.in. prawa osoby poszkodowanej do decydowania o wyborze części stosowanych do naprawy pojazdu, zasadności stosowania przez ubezpieczycieli amortyzacji części, problematyki wypłaty odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu,
Inne dotyczył też kosztów związanych z holowaniem i parkowaniem pojazdu, żądania przedstawienia faktur źródłowych stwierdzających rodzaj i źródło nabycia części zamiennych stosowanych przy naprawie pojazdu oraz obniżania przez zakład ubezpieczeń stawek za roboczogodziny.
Zobacz też: * *Brak OC? Zapłacisz karę nawet, gdy nie jeździsz