Trwa ładowanie...
imigranci w europie

Uchodźcy w Europie. Niemcy zaostrzają prawo azylowe

Niemieckie MSW poinformowało we wtorek o przywróceniu wobec ubiegających się o azyl Syryjczyków tzw. systemu dublińskiego, zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada kraj UE, w którym uchodźca przekroczy unijną granicę.

Share
Uchodźcy w Europie. Niemcy zaostrzają prawo azylowe
Źródło: Eastnews, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d2gmryi

Niemieckie MSW poinformowało we wtorek o przywróceniu wobec ubiegających się o azyl Syryjczyków tak zwanego systemu dublińskiego, zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada kraj UE, w którym uchodźca przekroczy unijną granicę.

Rzecznik MSW powiedział, że Niemcy stosują obecnie system dubliński w odniesieniu do wszystkich krajów pochodzenia uchodźców i wszystkich państw UE z wyjątkiem Grecji. "Dotyczy to także obywateli syryjskich, od 21 października".

d2gmryi

W sierpniu Berlin postanowił zawiesić system dubliński w przypadku Syrii, oficjalnie rezygnując z odsyłania syryjskich uchodźców do krajów, przez których granice dostali się oni na obszar Unii Europejskiej.

Agencja dpa zwraca uwagę, że odsyłanie występujących o azyl do innych krajów UE może się na razie okazać trudne, ponieważ tylko niewielu uchodźców, którzy ostatnio dotarli do Niemiec, zostało przedtem zarejestrowanych w innym kraju unijnym.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił pod koniec października, że trzeba zmienić system dubliński, który "już nie funkcjonuje".

Zobacz też: Władysław Kosiniak-Kamysz w money.pl: Polska jest gotowa do przyjęcia uchodźców

d2gmryi

Podziel się opinią

Share
d2gmryi
d2gmryi